Eleştiri, kişinin doğru ve yanlışlarını anlatmak amacıyla yapılır. Faydası da vardır. Eğer olumlu bir eleştiriyse karşımızdaki onur duyar, mutlu olur.

Olumsuz ise de hatasını fark edip telafi etmesi için yol göstermiş oluruz. Eleştiriyi doğru kavrayanlar heybesini doldurarak güçlenir ve ideallerine kavuşmak için yolundaki çakıl taşlarını daha iyi kavrar. Kişiye ayrıca insanlar tarafından saygı duyulur. Ama eleştiriye gözlerini kapayanlar, tarihin karanlık sayfalarına gömülmeye mahkûmdur. 

CHP Eskişehir İl Kongresi 24 Eylül Pazar günü gerçekleşecek. Son haftaya girilen süreçte şu anda tek aday var. O da Büyükşehir ve Odunpazarı Belediye Meclis Üyeleri Figen Kahya. Bakalım bu hafta içerisinde başka adaylar çıkıp il kongresi yarışına katılacak mı? Göreceğiz. Tek adaylı bir kongre mi olacak, yoksa birden fazla adayın yarıştığı bir kongre mi olacak? Bugün, yarın bu durum belli olur. Akabinde, gözler delegelere çevrilir. Sonuçta kongrede oy kullanacak olanlar delegeler.

Söz konusu kongrede seçilecek il başkanı, ateşten gömleği üzerine geçiriverecek. Sonra yönetim kadrosuyla çalışmaya başlayacak. Yerel seçimlerin yaklaşmasından kaynaklı beklenen o, ancak tam tersi de olabilir. Onu şimdiden görmek zor. Ama en önemli beklenti; eleştiri kabul edebilmesi olmalıdır. Çünkü partinin başı konumundaki kişi, kafasını kuma gömmemelidir. Kendisine ve yönetimine söylenen  ne olursa olsun, dikkate alınması yeni seçilecek il başkanından beklenen en temel özellik olacaktır. Taraflı bile olsa yeter ki eleştirileri dikkate alıp, irdeleme şansını bırakmaması il başkanından delegeler ve parti örgütü tarafından bekleniyor. Çünkü bu parti 2020’den beri Recep Taşel ve yönetiminden çok çekti. İç çekişmeler, üyeler arasındaki tartışmalar; 20 kişilik yönetimin bir bütün halinde görünmemesine ve yok olmasına sebep oldu. Bundan dolayı şapkasını önüne koyup sorgulayan bir yönetim görmedik. İkili - üçlü gruplarla toplantılarda fısıldamalar hep gündemde oldu. Bir üye, başka bir üyenin kiminle nerede yediği yemeği sorgularken örgüt elden gitti, haberimiz yok. Sesini çıkaran üyelerini tırpanlamaya çalışan bir il başkanından, eleştiri kabul edebilen bir il başkanına geçme zamanı geldi. Bu açıdan yeni seçilecek il başkanı ve yönetim kurulu, bu süreci birlik beraberliğin önemine vurgu yaparak, sahada geçirmelidir. AKP’nin aday yoksunluğunu ve dağınıklığını fırsat bilip, başkan dahil 21 kişinin  sahada olması Eskişehir gibi aydınlık şehrin İl Başkanı ve Yönetimine yakışır. Şehirdeki bütün etkinliklerde, nerede olursa olsun, CHP’nin kurumsal kimliğini temsil etmek ve söz söylemek bu şehrin İl Yönetiminden temelde beklenen bir davranış olacaktır.

Hareketli bir hafta başlıyor..

İlk olarak adaylığını açıklayan Sn. Figen Kahya’ya ve süreçte aday olacak / olabilecek ve düşünen herkese başarılar diliyoruz.

Ulaşılabilir ve eleştiri kabul edebilen bir kişinin, başkan olmasını temenni ediyoruz.