Cem Yılmaz’ın son gösterisi… En güzel bölümlerinden biri “Yok vallahi gelmiyoruz. Gelmek lazım abi. Yapmak lazım. Yok, gelmiyoruz” dediği bölümdü bence…

Eskişehir’de durum ‘tanıtamıyoruz efendim’ şeklinde kendini gösteriyor.
Tanıtamıyoruz efendim…
Şehrin turizm potansiyelini tanıtamıyoruz! Hatta daha öncesinde pek çoğumuzun bundan haberi bile yok. Haberi olanlar ise maalesef bu konuda pek istekli değil.
Afyon’un Frig Vadisi ile yapıp ettikleri ortada… Oysa Vadi’nin en önemli eseri Eskişehir’de! Yazılıkaya Anıtı… Dünyaca ünlü olması lazım... Ama tanıtamıyoruz efendim!
Bazı çabalar var ama çok yetersiz.
Ayrı şekilde tüm ilçelerde turizm potansiyeli var. Sivrihisar’daki Ulu Cami… Seyitgazi’deki Battal Gazi Külliyesi… İnönü’den Günyüzü’ne… Neler var neler…
Özellikle inanç turizmi konusunda muhteşem bir destinasyon çıkarabilir Eskişehir.
Osmanlı’nın ilk hutbesinin okunduğu Karacaşehir Cami, Eskişehir’de… Yine hemen yukarısında Karacahisar Kalesi..
Bin metre yükseklikte eski bir Bizans kalesi… Osman Bey’in fethettiği ilk kale olarak biliniyor. Vikipedi “Osmanlı Devleti’nin temelinin atılmasında Karacahisar Kalesi'nin fethi önemlidir” diyor.
Yıllardır kazı çalışmaları devam ediyor.
Önemli bulgulara rastlandı. Sergilenmeye değer eşya ve materyaller bulundu.
Ajandam’ın 24 Eylül 2019 satırında “Osman Gazi’nin fethettiği ilk kale olan Karacahisar’da kazı çalışmaları yeniden başladı” yazıyor.
Arada bir duruyor, sonra yeniden başlıyor… Yıllardır böyle… Evet, kolay değil böyle bir çalışma ama gerekirse başka birimlerden destek alınıp bir an önce bitirilse iyi olmaz mı?
Ya da Bakanlık desteği hatta Hükümet desteği alınamaz mı?
İşlerin bu kadar ‘uzaması’ muhtemelen ödenek yokluğu ya da azlığındandır…
Tanıtamıyoruz efendimin yanı sıra ortaya çıkaramıyoruz efendim!
Karacahisar Kalesi bir an önce turizme açılmalı. Eskişehir’e ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.