Şehirler büyüdükçe içinde yaşayan insanların ihtiyaçları da değişip gelişmektedir. Her yönüyle yaşayan bir şehir yaratmak, o şehirde yaşamını sürdüren insanlara huzur ve güven aşılamaktadır. Rahatlıkla sokaklarında yürünebildiği,  suç oranının azaldığı ve insanların suç işlemeyi aklına bile getiremediği bir şehir, vatandaşlarına iyi hizmet üreten bir ulaşım hattı ile mümkün hale gelecektir.

Şehrin en önemli atar damarı ulaşımdır. 

Bir şehirde ulaşım ne kadar kolay ve sürdürülebilir bir durum oluşturuyorsa o şehir insanına daha fazla güven veriyor demektir. 

Gelişmiş ülkelerin ulaşım ağına baktığınızda 7/24 çalışma prensibinin olduğunu görürsünüz. Mesela Almanya. Yurtdışında gecenin bir vakti, sebep ne olursa olsun, ister gezi; isterse iş, size bir kolaylık sağlar. Sizlere yalnız olmadığınızı ve şehrin en önemli birimlerinden biri olan Ulaşım hizmetlerinin yanınızda olduğunu hatırlatır. Aynı zamanda şehirde bir hareketlilik oluşturur.

Eskişehir’de seçim öncesi Ayşe Başkanın verdiği en önemli vaatlerden biri, şehrimizdeki otobüs ve tramvayların gece seferlerinin bir an önce hayata geçirilmesiydi. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Ayşe Ünlüce tarafından “GECEYİ SABAHA BAĞLIYORUZ” sloganı ile otobüs ve tramvayların gece seferlerinin başladığı duyuruldu. Eskişehir için ihtiyaç durumunda olan otobüs ve tramvay gece seferlerinin başlaması, şehirde olumlu karşılandı ve yaşayan insanlara rahat bir nefes aldırdı. Tramvaya veya otobüse yetişme telaşında olanlara, gece çalışması yapan yüzlerce işçiye bir nevi can suyu oldu. Can suyu diyorum çünkü; gecenin bir yarısı verilen taksi parasının, ekonominin bozuk olduğu bu günlerde öğrencilere, çalışanlara ve emeklilere büyük bir külfet getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu açıdan bir kurtarıcı oldu. Sonuç itibariyle halkını düşünen bir belediye başkanının ihtiyaca ne denli kayıtsız kalmadığını bizlere gösterdi. Böylesine duyarlı bir çalışma için Ayşe Başkana ve bütün ekibine teşekkür ediyoruz. 

Buraya kadar her şey anlamlı ve tutarlı. 

Fakat işte her şey bu fakatla başlıyor..

Böylesine anlamlı bir hamleyi tebrik etmek yerine sırf eleştireyim gayesinde hareket edenler çıkar mı diyorduk; gecikmedi ve AKP Genel Merkez MKYK Üyesi Ali Demirel ulaşımda gece tarifesini “AHLAK” sınırlarını zorlayan bir gündeme taşıdı.  Demirel, ulaşımda gece tarifesini kendine göre bir tarife olarak anlamış olacak ki;  gençleri GECE HAYATINA teşvik etmek olarak yorumlama gafletinde bulundu. Haddini aşan sosyal medya  paylaşımı birden fazla kişinin olumsuz tepkisini çekmiş olmalı ki ilgili paylaşımını hemen kaldırmak zorunda kaldı. 

Ulaşımda gece tarifesinin yüzlerce kişiye kolaylık sağlayabileceğini düşünemeyen Demirel’e şunları sormak lazım.. 

-  Gece vardiyasında çalışan yüzlerce kişinin gece işten çıktıktan sonra evlerine toplu taşıma ile ulaşım sağlamasında ne gibi bir AHLAHSIZLIK vardır? 

-  Gece vakti zorunlu seyahat etmek zorunda kalan kişiler için Belediyenin bir hizmet üretmesi ne zaman Gece Hayatına teşvik haline geldi?

Yapılan her işi AHLAKLA sorgulamak ve gece hayatı kavramını kendi kafasındaki “GECE TARİFESİ” ile bağdaştırmak, ALİ DEMİREL’in Eskişehir’deki pozisyonuna çok büyük zarar verdi. 

O da bunu anlamış olacak ki ilgili paylaşımı kaldırmak durumunda kaldı. Neymiş; BİN DÜŞÜN BİR SÖYLE…