Geçtiğimiz günlerde çok önemli bir atama yapıldı. Bir görevlendirme, bir tercih ve bir seçişten daha çok bir duruş!

Siyasi yönden bakacak olursak belki biraz meydan okuma!
Bir geri dönüş hikayesi de denebilir…
Ne dersek diyelim son yıllarda yapılan en önemli atamalardan biri oldu. Belki şu günlerde pek farkına varamıyoruz ama önümüzdeki günlerde ne olduğunu, nelere kapı açacağını hep birlikte göreceğiz.
Böyle uzun bir giriş yapınca ‘mevzu ne’ diyenler olabilir.
25 yıllık Yılmaz Büyükerşen iktidarının ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Ayşe Ünlüce, Avukat Ayhan Kavas’ı danışmanı olarak atadı. Kavas, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı oldu.
Önce biraz Kavas’ı tanıyalım.
2004-2009 arasında DSP İl Başkanlığı yaptı. Bülent Ecevit’in atadığı son il başkanı olan Kavas, 30 yaşında il başkanı olmuştu.
Yaklaşık 10 yıldır ‘aktif siyaset’ yapmayan Kavas her zaman ulaşılabilir, toplumsal sorunlara duyarlı ve makul bir insan oldu.
2009-2014 arasında Tepebaşı ve Büyükşehir meclis üyesiydi.
2014 seçiminde Erman Gölet, Jale Nur Süllü, Ali Ulu ve Erdal Caferoğlu ile birlikte Odunpazarı aday adayı oldu. CHP’nin ya da Yılmaz Büyükerşen’in aday tercihi o sırada Milletvekili olan Kazım Kurt’tan yana olmuştu.
Her şart altında doğruyu dile getirdiğine tanık olduk.
Meclis üyeliğinin son dönemlerinde bazı imar düzenlemelerine dikkat çekerek kamuoyunun takdirini kazanmış ama birilerine de kızdırmıştı.
Kazım Kurt ile 2014 yılında başlayan ‘gerginlik’ bugünlere kadar devam etti. Çeşitli basın yayın organlarında fikirlerini paylaşan Kavas, Kurt’a ciddi eleştiriler getirdi.
Kavas, son seçim olan 31 Mart 2024 seçiminde de Odunpazarı aday adayıydı. 2014 süreci ardından küskünlük yaşadığı Yılmaz Büyükerşen ile son zamanlarda tekrar görüşmeye başladı.
2007’de milletvekili adayı, 2009’da Odunpazarı Belediye Başkan adayı oldu.
Rahmetli Aydın Ünlüce’nin CHP’li yaptığı Kavas’ı, siyasete Jale Nur Süllü kazandırdı.
Doğru bildiğini lafı uzatmadan, en kısa ve net şekilde söyler. Bir menfaat, bir çıkar, bir beklenti uğruna yanlış olan bir şeye karşı çıkmamak, suskun kalmak Kavas’a göre değil.
Hatası, yanlışı, eksiği olabilir ama bilerek yanlış bir işe imza atmaz.
En önemlisi de hiçbir koltuk uğruna susmadı!
Belki de bu nedenlerden dolayı dokuz köyden kovuldu ya da kendi isteğiyle ayrıldı.
Şimdi onuncu köyde…