CHP Eskişehir Mv. Sn. Jale Nur Süllü’nün Eskişehir’de kangren haline gelmiş ve insanları çıldırtan “ÇEVREYOLU” çıkışına AKP İl Başkanından ışık hızıyla bir cevap geldi.

Söz konusu cevapta özetle; “Yol açmadığınız ve yol bırakmadığınız için çevre yolu şehrin bütün yükünü taşıyor. Çevre yolu transit geçişler nedeni ile mi sıkışık? Yoksa şehirde yol kalmadığı için ve kullanabildiğimiz tek yol olduğu için mi bu denli sıkışık görünüyor? Bugün Eskişehir'deki sürücülerin Şair Fuzuli, Sakarya, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan caddeleri gibi caddeleri akıcı bir şekilde kullanabilmeleri gerekiyor. Bu caddeler üzerinde araç ile ilerleyebilmek cidden zor işler. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi üzerinde kişiye özel park sistemi ile halkımızı iyice çıldırtmayı başaranlar şehrimizin trafiğini rahatlatmak için yapılmış yolları eleştiriyorlar.” deniyor.

Şimdi Sn. Reyhan’ın verdiği cevapları düzelte düzelte gidelim. Herhalde kendisine bazı hususları söylemeyi unutmuşlar . Eskişehir’de yol sorunu varsa bu AKP’nin umarsız ve seçim dönemi verdiği sözleri unutan politikasıdır. 

Şu bir;

Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye'de şehir içi yollar hariç tüm karayollarından sorumlu olan kurumdur. Nereye bağlıdır? Tabii ki BAKANLIĞA. Bu durumda Sn. Süllü’nün Eskişehir’deki çevre yoluna dair haklı serzenişi Hükümeti ilgilendiren bir durumdur. Soru çok net ve bakanlıktan gelen yanıt da çok net. Eskişehir Kuzey Çevre Yolu projesinin bakanlığın gündeminde olmadığı  sorulan soruya verilen yanıt. Kangren haline gelmiş, insanları çıldırtan çevre yolu sorununu göz ardı mı edelim? Her sabah Eskişehir’den OSB’ye giden araçları, havadan mı uçuracağız? Bu insanlar transit geçiş yapmıyor. OSB bölgesine çalışmaya gidiyor. Bu yol Sn. Reyhan’ın başkanlığını yaptığı partinin bu ülkeyi yönetmesi sonucunda ortaya çıkan yönetimsizliğin sonucu. Bir de sorulan soruya karşılık şehir içindeki yolları örnek göstermesi, olayı başka bir noktaya taşıma arzusundan başka bir şeyi bizlere göstermiyor.

İki;

REYHAN, SÜLLÜ’ye  verdiği cevapta şehir içi yollardaki sıkışıklıktan dem vuruyor. Şehir içi yollardaki sıkışıklığın sebebi; YİNE SİZİN PARTİNİZİN YÖNETTİĞİ ve BU DEVLETE bağlı olarak çalışan, İllerde trafikten sorumlu olan EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’nün görevini iyi yapmamasıdır. Yol üstü  park yerleri  bir tek ESKİŞEHİR’de mi var? AKP’li belediyelerden, Konya’da - Bursa’da - Kütahya’da yol üstü park sistemi yok mu? Yollar, bu parklar yapılıyor diye mi sıkışıyor? Yoksa ÇİFT SIRA park edildiği için mi daralıyor? Çift sıra park sistemine engel olacak belediye mi? Yoksa Emniyet Müdürlüğü mü?  Emniyete bağlı Trafik Şube Müdürlüğü’nün buna dair bir çalışması var mı?

22.02.2018 tarihli ve 30340 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinin (l) bendinde “Cadde ve sokak üzerinde, yaya kaldırımından ayrılmış cepte, yolun sağ tarafında veya refüjde yol standartlarına uygun şekilde yatay ve düşey işaretlemeler ile ayrılmış, kullanım süresi görülebilecek şekilde belirtilen, kullanım şartlarına ilişkin diğer hususlar idaresince belirlenen, motorlu veya motorsuz araçların park edebileceği alanı” yol üstü araç park yeri tanımlanmıştır. 

Kanunun,belediyelere tanıdığı yetki doğrultusunda yol üstü otopark yapma hakkının olduğunu da AKP’li REYHAN’a hatırlatmakta fayda var. Bu durum yol sıkışıklığına mahal veriyorsa o zaman ilgili kanun maddesinde yetkiyi belediyeye vermezsiniz, kendiniz alırsınız. 

Üç;

REYHAN’ın cevabında belirttiği caddelerin dışında yer alan ve yol üstü park sistemi olmayan caddelerde durum nasıl? Onlar farklı mı? Mesela Odunpazarı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün önüne hiç REYHAN, gitti mi? 

Dört;

Ayrıca; kemal unakıtan köprülü kavşağının kütahya yoluna bağlantısının genişletilmesi amacıyla eskişehir büyükşehir belediyesi tarafından karayolları bölge müdürlüğü’ne yapılmış olan başvurunun ilgili müdürlük tarafından sudan sebeplerle reddedildiği bilgisi sn. reyhan’a ulaştırılmadı mı? Bu konuyu araştırmasını öneriyoruz. Kendisine bilgi verenlerin bu konuyla ilgili bilgi verdikten sonra açıklama yapmasını da merakla bekliyoruz.

Sonuç olarak; son dönemde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Odunpazarı bölgesinde yapmış olduğu kavşak düzenlemesinin ve yol genişletme çalışmalarının trafiği ne denli rahatlattığı ortadayken; REYHAN’ın sırf cevap vermek amacıyla verdiği beyanatın Eskişehir’liler üzerinde bir inandırıcılığının da olmadığını açıkladığımız DÖRT ana etmen gözler önüne seriyor.

Belli ki Süleyman Reyhan’ın kafası o kadar karışmış; YOLLAR ve SORUMLULUKLARI birbirine girmiş durumda.

Bunun yanında şunu da söylemeden geçmemekte fayda var. Böylesine kafası karışık bir İL BAŞKANI’na, yine şehirde iktidar konumda olan bir partinin İL BAŞKANI’nın cevap vermesi beklenirdi. Ama nerede? Çünkü onun da kafası karışık. 

Al birini, vur ötekine!