Eskişehir müzeler konusunda şanslı illerden biri… Bu konuda ciddi bir birikimi olan Eskişehir, Yılmaz Hoca’nın 25 yılı bulan belediye başkanlığı döneminde daha da ileri gitti.

Müzeler artık sadece şehirlerin hafızası değil! Aynı zamanda turist çeken yerleri olmaya başladı. Evet, şu an bu yolun başında sayılırız. İnsanlar müze görmek için Eskişehir’e gelmiyor ama yakın zamanda müzelerimizin ünleneceğini ve turist çekeceğini düşünüyorum.
Eskişehir’e 10 müze…
Turun başlığı da böyle olacak. Eskişehir’deki 10 müzeye bir günlük yolculuk… Sadece müzeler… Üç beş yıla kalmaz bu şekilde turlar göreceğiz.
Ne diyorduk?
Müze konusunda şanslıyız, Hoca da bunu daha ileri götürdü.
Hamam Müzesi’nden Kedi Müzesi’ne, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nden ETİ Arkeoloji Müzesi’ne… Kurtuluş Müzesi… Balmumu Müzesi… TCDD Müzesi… Lületaşı Müzesi… Ahşap Eserler Müzesi… Devrim Otomobili Müzesi…
50’ye yakın müzemiz var.
Hepsi kıymetli, hepsi farklı, hepsi özel…
Fakat bu müzelerden biri, Eskişehir’i başka bir boyuta taşıdı.
Odunpazarı Modern Müze…
Kısa adıyla OMM… Bugün doğum günü…
7 Eylül 2019’da açıldı.
OMM açılınca Eskişehir, dünya arenasına taşındı.
Kurucusu, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca… Eskişehirli Tabanca, doğup büyüdüğü kente inanılmaz bir katkı yaptı.
Tabanca’nın kendi koleksiyonundan parçalar da sergileniyor.
Sayısız ödül alan OMM, mimarisiyle de Eskişehir’e, Odunpazarı’na çok yakıştı.
Kaç program izledim, kaç haber okudum, kaç köşe yazıldı, kaç dergiye kapak oldu sayısını unuttum. Eskişehir’in sadece kültür-sanat hayatına değil tanıtımına ve ekonomisine de katkı veriyor.
Kısacası OMM, Eskişehir’i dünyaya tanıttı…
Tabanca Ailesi’ne ve müzenin yapılmasına ön ayak olan Yılmaz Büyükerşen’e bu kıymetli eser için bir kez daha teşekkür ederim.