Tepebaşı Belediyesi’nin festivallere ve sempozyumlara profesyonel bakış açısını ortaya koyan bir iş; Pişmiş Toprak Sempozyumu. Tepebaşı Belediyesi için rahatlıkla festivaller belediyesi diyebiliriz. Çünkü nereden baksanız üç ayda bir kendi bölgesinde hem ulusal hem de Uluslararası çapta birden fazla kişiyi – sanatçıyı ağırlıyor. Büyük bir başarı.

Pazartesi günü coşkulu bir açılış töreniyle 16.Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu heyecanı başlamış oldu. İki hafta sürecek olan sempozyum şehrin kent belleğine ve insanlarına büyük imkanlar sunuyor.  Yüzyıllar boyu varlığını sürdürmeyi başarmış bir yapı malzemesi olan pişmiş toprak adına böylesine anlamlı bir sempozyumun düzenlenmesi ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettirilmesi çok önemli ve takdir edilmesi gereken bir davranış. Başta şehrine değer katan ve bu işi titizlikle sahiplenen Tepebaşı Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Ataç’a, Sempozyum Sanat Danışmanı Prof. Bilgehan Uzuner’e, Sempozyuma gelen Sanatçılara, Tepebaşı Belediyesi’nin değerli Başkan Yardımcılarına, Müdürlerine, emekçi personeline ve bütün destekçi ve sponsorlara Eskişehir’liler adına teşekkürü bir borç biliyoruz.

Sempozyum her haliyle bir festival havasında geçiyor diyebiliriz. Ahmet Başkan ise festivali ‘Düğünümüz’ olarak tabir etmeyi tercih ediyor. Kendisi her sene yapılan açılış törenindeki konuşmasında da ‘Pişmiş Toprak bizim düğünümüz’ diye özellikle vurguluyor. O kadar sahipleniyor ki ailesinden birisini evlendiriyor havasında, her şeyiyle  ‘Düğünümüz’ diyor. Böylelikle aslında bütün vatandaşların da, Uluslararası camiada şehrimize çok büyük etkisi olan festivali sahiplenmeye davet ediyor. Eskişehir’liler de kurumlarıyla, belediyeleriyle, meslek odalarıyla, üniversiteleriyle ve vatandaşıyla sempozyuma sahip çıkıyor.  Bir tek KİŞİ HARİÇ! O da başlıktan da anlaşılacağı üzere CHP’nin iktidar olduğu şehrin İL BAŞKANI. Hayretlere düşmemek elde değil. Böylesine önemli bir sempozyumdan daha önemli ne iş veya toplantı olabilir. Haydi diyelim katılamama durumu oldu. Bir kutlama mesajı gönderilir. Ama maalesef bir mesaj dahi yok. Partimizin TBMM Başkan Vekili, CHP Denizli Mv. Sn Gülizar Biçer Karaca Ankara’dan mesaj gönderiyor ama bizim dibimizdeki İL BAŞKANI bırakın mesaj göndermeyi direkt katılmayacağını bildiriyor. Bu durumda sizin içinizden;  acaba davet edildi mi? sorusunu geçirecektir.  Yani İL BAŞKANI katılamayacağını bildirdiğine göre o zaman davetiye eline ulaşmış olsa gerek.

Bir de bu aralar kendisinin tarafsız olmadığına dair ifadelere karşılık parti tüzüğünü işaret eden İL Başkanının, acaba söz konusu CHP’li bir Belediyenin böylesine önemli bir toplantısını ağzına bile almamasını, dayandığı parti tüzüğünün ilgili hükümlerinin ihlali olduğunu da kendisine hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. Hakikaten neresinden tutsak elimizde kalıyor.

Gündemi bu konularla meşgul etmeyi seven İL BAŞKANI, bir demecinde Tepebaşı Belediyesi’nden etkinliklere dair herhangi bir davetin veya davetiyenin gelmediği konusuna kamuoyu önünde vurgu yapmıştı. Görünen o ki bütün etkinliklerin davetiyelerinin kendisine ulaştığı ve haberdar edildiği anlaşılıyor. Demek ki etkinliklerle ilgili İL BAŞKANI, haberdar ama çok fazla Tepebaşı’na uğramayı tercih etmiyor. Yani bunu aslında açık yüreklikle söylese sanki partililer daha net tavır takınırlar diye düşünüyorum. En azından TARAFI BELLİ OLAN İL Başkanının böylesine çelişkili ifadelerle partililerini ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi ortadan kalkmış olur.

Bu sıralar Fedakarlık yaptığını ileri süren İl Başkanının ilk önce fedakarlığı kendi partisinin etkinliklerini kayırma ve katılma konusunda yapmasını tavsiye ediyoruz. Tabii şurada 18 gün kalmışken bunu söylemek çok geç ama olsun en azından Sonu İyi Hatırlanır!