İnsanların yaşamlarında önemli kitap ya da kitaplar vardır. Hani okunduğu zaman iz bırakan kitaplar… Sizi değiştiren eserler… Ben sadece insanı değil dünyayı değiştiren kitaplar ve yazarlar olduğuna inanıyorum.

Dostoyevski, Tolstoy, Yaşar Kemal, Kemal Tahir… Elbette pek çok şeyi değiştirdiler.
Şehirlerin tarihlerinde de böyle kitaplar var.
Ajanda’mın 3 Eylül 2009 tarihli sayfasında Cemalettin N. Taşçı’nın “Zamanı Durduran Saat - Yılmaz Büyükerşen” kitabının çıktığı yazıyor.
Her Eskişehirlinin mümkünse herkesin okuması gereken bir kitap. Özellikle de gençlerin… Keşke bir fırsat olsa da okullarda okutulabilse…
Yılmaz Hoca’nın hayatını nehir söyleşisi tarzında anlatan bu kitap, tam bir ilham kaynağı… Arka planda eski Eskişehir, Türkiye… Eğitim sisteminden siyasete, kültür-sanattan ekonomiye… 
Eskişehir’in ‘resmi’ olmayan tarihi sizleri bekliyor.
Bu kitabı okuduktan sonra sadece Hoca’ya değil şehre ve kurumlara bakış açınız da değişecek. Kitap ilk kez 2009’da çıkmış… 14 yıl olmuş… Kaç tane aldığımı ben bile unuttum. Bazı arkadaşlarım el koydu, bazıları okumak için aldı getirmedi.
Neyse giden kitap olsun dedim ve her seferinde yenisini aldım.
Eskişehirlinin başucu kitabı…
Yılmaz Hoca’nın mücadele ile geçen hayat hikayesi…
Yokluk yılları…
Hoca’nın bir iş yapmak için bürokrasiyi her seferinde alt etmesi! Eee Türkiye’de iş yapmak kolay değil.
Ve ilkler…
Pek çok ilk… Heyecan verici hikayeler…
Tıpkı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur’u gibi ara sıra yeniden okunması gereken bir kitap.
Ben bu kitabı okuduktan sonra herkesin yazması gerektiğini düşündüm. Tamam, Yılmaz Hoca gibi verimli bir hayatı herkes yaşamadı ama mutlaka yazılmalı.
Başarılar, başarısızlıklar… Her şey yazılmalı, kayıt altına alınmalı. Çünkü bunları yazarken fondaki manzara bile bizlere çok şey öğretiyor.
Bu arada kitap 14 yıl önce yazılmış. Aslında ikinci bölümü gelebilir. Hoca kim bilir bu 14 yılda neler yaşadı? Siyasette karşılaştığı sorun ve olaylara bakınca Akademi’de mücadele ile geçen yılları adeta bir stajmış!
Zamanı Durduran Saat - Yılmaz Büyükerşen…
Eskişehir’de hangi işi yapacak olursanız olun, ister akademisyen ister siyasetçi, ister imam ister mali müşavir bu eseri mutlaka okumalısınız.