Dün Eskişehir'in genelinde bir su sıkıntısı yaşandı ve yaklaşık 16 saat kadar bazı mahallelere su verilemedi. 

ESKİ tarafından 03/01/2023 tarihinde resmi web sitesinde ve twitter üzerinden yapılan açıklamalarda “Şehrimizin şebeke hatlarını besleyen ve yerin 10 metre altındaki ana dağıtım borusunda olağanüstü bir arıza yaşanmıştır. Bazı mahallelerimizde zorunlu su kesintisine neden olan arızanın giderilmesine yönelik olarak çalışmalar, hem gece hem de gün boyu devam etmiştir. ESKİ’ye bağlı ekiplerimiz çalışmalarını bitirmiş olup, ana dağıtım hatlarına su verilmeye başlanmıştır.” şeklinde bir mesaj yayınlandı. 

Suyun hayati değerini tartışacak halimiz yok. Hayatımızın merkezinde yer alan çok önemli bir yere sahip olduğu noktasında hemfikiriz.Yaşanan arızanın farklı bir arıza ve  “Olağanüstü” olduğu her mecrada vurgulanmasına rağmen, ne olduğu anlaşılmadan veya sorgulanmadan bazı kesimler tarafından yine günah keçileri aranmaya başlandı. Tırnaklar kaşınmaya başlandı ve geçildi bilgisayarın başına.

Yok efendim “ŞEHİR SUSUZLUĞA MAHKUM EDİLDİ”, yok efendim “BECERİKSİZ GENEL MÜDÜR”, “ZAMLARI YAPMAKTA BECERİKLİ AMA  BİR SU ARIZASINI GİDEREMEDİ” falan filan bütün kalemşörler başladılar yazmaya. İyi niyetli olarak durumu aydınlatmaya çalışanları ve eleştiri haklarını kullananları hariç tutuyorum.  

Arızanın meydana geldiği veya fark edildiği andan itibaren gerek web sitesinden gerekse de vatandaşların sıklıkla takip ettiği sosyal medya mecralarından devamlı duyurusu yapılan su kesintileri haberleri ve iletileri saati saatine  gerçekleştirilmiş. ESKİ Genel Müdürlüğü’ne  ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Twitter hesaplarında Pazartesiden itibaren başlayan uyarıları görmek mümkün. Muhtarlıklar aracılığıyla vatandaşlara duyurusu yapılan iletiler de devamlı elimizin altındaki telefonlarımızın mesaj kutularında mevcut. 
Pazartesi gününden başlayan duyurular her yerde mevcutken, aniden geliştiği her yerde bangır bangır belirtilirken bazı kalemşörlerin yine fırsattan istifade bunlara göz yumarak yazı yazmalarını veya yorum yapmalarını iyi niyetli olarak addetmek maalesef mümkün değil. 

Şehirde her şeyiyle kulak kesilmiş  muhalefet eden AKP İl - İlçe başkanlarının bile teknik bir arıza olması sebebiyle tek bir laf bile etmediği durumu bu kadar köpürtmenin altında yatan neden başka olmalı!

Bunun yanında gecesini gündüzüne katan ESKİ’nin fedakar işçilerine bu kadar kısa bir zamanda tekrar başarıyla arızayı giderdikleri için bir TEŞEKKÜRÜ bile çok görenlerin merhameti sorgulanmalı! 

ÇAMURUN İÇİNDE FEDAKARCA GÖSTERDİĞİNİZ ÖZVERİ TAKDİRE ŞAYAN, TEŞEKKÜR EDİYORUZ. 

Böyle dönemlerde olayları köpürtenler, ellerine bir şey geçti zannediyorlar. Ama kendilerine güldürdüklerini hiç düşünmüyor. 

Hatta ben size şöyle söyleyeyim, bunun daha ilerisi ne biliyor musunuz?

SU BORUSUNU OĞUZHAN ÖZEN PATLATTI diyecekler.

Hazırlıklı olun.