Eskişehir, yüzücü antrenörü 26 yaşındaki İbrahim Can Temelli'nin cinayete kurban gittiği olayı konuşuyor.

Ailelerin bin bir emekle büyüttükleri, yemeyip yedirdikleri, giymeyip giydirdikleri, adeta gözünden sakındıkları çocukları bir hiç uğruna hayattan kopartılıyor.

Bir insan hayatı bu kadar ucuz olamaz.

Salı gecesi yaşanan ve yüzücü antrenörü Temelli'yi ölüme götüren olayın bir maske yüzünden meydana geldiğini duymak inanın, insanın içini acıtıyor.

Önce size biraz olayın özetini aktarmaya çalışacağım...

"Yaralama" suçundan sabıkalı 30 yaşındaki cinayet zanlısı Sercan İ, 3 Ocak Salı günü saat 02.00 sularında Atatürk Caddesi'ndeki çiğköfteciye gelerek bir maske istiyor...

Bu sırada çiğköfteci dükkanında, geceleri motosikletle paketçilik yaparak, tanıdığı firma sahibine yardım eden yüzücü antrenörü İbrahim Can Temelli ile çalışan bir kadın var...

Olumsuz yanıt alan katil zanlısı Sercan İ, "Çiğköfteci dükkanında nasıl maske olmaz" gibi sözler söyleyince tartışma çıkıyor...

Küfürleşmeler falan oluyor...

Sercan İ, otomobille çiğköfteci dükkanının önüne gelen arkadaşı Olgun Y'nin kullandığı otomobile binerek olay yerinden uzaklaşıyor.

İbrahim Can Temelli de motosikletine binerek otomobili takip etmeye başlıyor. 

Takip edildiklerini anlayan Sercan İ, arkadaşının kullandığı otomobil trafik lambalarının olduğu yerde durunca, araçtan inip motosikletteki İbrahim Can Temelli'ye tek el ateş edip ağır yaralıyor ve ardından arkadaşı Olgun Y'nin kullandığı araçla kaçıyor.

İbrahim Can Temelli, kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamıyor.

Sonra, Gökmeydan Mahallesi'ndeki bir apartmanda kıstırılan Sercan İ, Polis Özel Harekat birimlerinin desteğiyle düzenlenen operasyon sonucu suç aletiyle yakalandı.

Olaya adı karışanlar bir bir gözaltına alındı.

Kimler mi?

Otomobil sürücüsü Olgun Y. ile Sercan İ'ye yardım ve yataklık eden Önder Ş. ve Yasin Y.

Yüzücü antrenörü İbrahim Can Temelli, Sonay-Hasan Temelli'nin büyük emekle büyüttüğü sporcu, pırıl pırıl bir gençti.

Eskişehir Su Sporları Kulübünün eski antrenör ve yüzücülerindendi.

Babası halen Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru...

Bir kız kardeşi vardı... Son yolculuğuna uğurlanırken gözyaşları adeta sel oldu.

Genç yaştaki ölümler her zaman acı veriyor.

Allah ailesine ve yakınlarına sabır versin...

İbrahim Can Temelli'yi hayattan kopartan kurşunu sıkan katil zanlısı Sercan İ'nin cezaevinden izinli çıktığı iddiası var.

Bu durum şu anda bir iddiadan ibaret...

Henüz doğrulanmadı.

Ancak Türkiye'de şiddet olaylarının ne kadar arttığı Eskişehir'de son bir ayda işlenen 4 cinayette de kendini gösteriyor.

Türkiye'de bireysel silahlanmanın tehlikelerine dikkat çeken Umut Vakfı'nın çalışmaları bu konuda güzel bir veri oluşturuyor.

Medyaya yansıyan bireysel silahlı şiddet bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 9 arttı.

Son 9 yılın rakamları kıyaslandığında ise bireysel silahlı şiddette 9 yılda yüzde 88,39 artış yaşandığı dikkat çekiyor.

2022 yılının 25 Eylül’e kadarki 9 ayında, yaşanan 2 bin 824 bireysel silahlı şiddet olayının 367’si maganda cinayetleri.

2 bin 824 olayın yüzde 15,26’sında (431) çoğunluğu bıçak olmak üzere kesici aletler kullanılırken yüzde 84,74’inde ise ateşli silahlar kullanıldı.

2022 yılının 24 Eylül’üne kadar medyaya 2 bin 824 silahlı şiddet olayının yansıdığını belirten Umut Vakfı, bu 2 bin 824 olayda bin 595 kişinin öldüğünü, bir kısmı ağır 3 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, silahın yaygın bir sosyal problem olduğunu belirterek, şunları söylüyor:

“Olayların içeriğine baktığınız zaman yüzde 70’in üzerinde silah kullanılıyor. Bu rakam 10 yıl önce yüzde 50 civarındaydı. Ulaşılabilir olduğu için de o an kullanılıyor. Yani sizde silah varsa 5 kat daha fazla cinayet işleme olasılığınız var. Hatta 12 kat öldürülme olasılığınız var. Bu da önemli bir konu. En azından sivil halktaki silahlar sınırlandırılsın. Ciddi düzenlemeler yapılsın, caydırıcı olsun.”

Artık bu uyarıları dikkate almak gerekiyor.

Yasalardaki cezai müeyyideler gözden geçirilmeli, ceza miktarları caydırıcı olmalı...

İnsanların cinayet işlediğinde büyük bir yaptırımla karşılaşacağını bilmesi gerekiyor.

Artık sorumluluk sahibi yöneticilerin, Adalet Bakanlığı'nın acilen bu konuya eğilmesi şart.

Bu gidişat hiç iyi değil...

Sağlıklı toplum için ruh sağlığı yerinde bireyler gerekir...

Öncelikle silah edinim sayısını mı azaltacaksınız yoksa cezai müeyyideler mi artıracaksınız...

Ne yapacaksanız yapın.

Artık yeter...