İlk toplantısını 12 Şubat 2022 tarihinde yaparak kurulan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'nden oluşan 6'lı Masa, nihayet aday belirleme toplantısına geçiyor.

Ajansların geçtiği haberlere ve kulis bilgilerine göre, 6’lı Masa'nın 10. buluşması en uzun zirve oldu.

Liderler 9 saati aşan görüşmede masaya “aday”ı da yatırdı. 30 Ocak’ta açıklanacak hükümet programına son şekli verildiği, parti kurmaylarına değişiklikler için sık sık danışıldığı belirtildi.

Hükümet programının 30 Ocak’ta tanıtılacağı, bir sonraki zirvenin ise 26 Ocak’ta İYİ Parti lideri Akşener’in ev sahipliğinde yapılacağı kaydedildi.

Liderlerin kısa açıklamalarının yer aldığı “Yarının Türkiyesi İçin Cesaret Zamanı” başlığıyla ortak bir video mesajı da paylaşıldı. 

Gelelim asıl konumuza...

Aday kim olmalı?

Buna hemen cevabı vereyim Yılmaz Büyükerşen gibi biri olmalı.

Biliyorsunuz Yılmaz Büyükerşen'in, her dönem başta cumhurbaşkanlığı olmak üzere pek çok önemli görevlere aday gösterilebileceği söylenir, yazılır, çizilir...

Ancak Büyükerşen her fırsatta, belediye başkanlığı dışındaki bir göreve hiçbir zaman talip olmadığını, doğup büyüdüğü Eskişehir'e bu şekilde hizmet etmekten başka gayesi bulunmadığını söyler.      

Neden Büyükerşen akla gelir?

Çünkü siyasi bir figür değil.

Kafasında kurguladığı modern, çağdaş ve yaşanası bir Eskişehir'i yaratmak adına ülke ve kent dinamiklerini bir potada buluşturmayı, bir hedefe kilitlemeyi başarabilen ender insanlardan biri.

Pek çok yazar, çizer arkadaşımız yerel seçimler öncesi siyasi partilerin genel ve yerel seçimlerde aldıkları oyları ortaya döküp, İYİ Parti aday gösterirse şu olur, CHP şuradan oy alamaz, AK Parti şunu kazanır, MHP'liler şuna oy vermez vb...

Sonuçta Büyükerşen hep oylarını artırarak ipi göğüsleyen kişi olur.

Eskişehir, önemli bir kent olmasının yanında büyükşehir belediyesini bir türlü AK Parti'nin kazanamaması nedeniyle neredeyse uzunca bir süre bakanı bulunan bir şehir oldu.

Hatırlayın.

Türkiye'nin Maliye gibi kasanın anahtarını cebinde taşıyan en önemli bakanlığını üstlenen Kemal Unakıtan 2007'de Eskişehir'den milletvekili seçilmişti. (Rahmetli Unakıtan ile pek çok anımız var o da başka yazının konusu olsun...)

Unakıtan'ın kente hatırı sayılır katkısı oldu. Çevre yolu genişlemesi, batçıklar, OSB yolu, Eskişehirspor'a katkısı, ilçelerde yapılan işler...  

Sizce neden?

Asıl amaç büyükşehiri kazanmaktı ama olmadı.

AK Parti'nin o zaman ülke genelindeki en güçlü figürlerinden biri Kemal Unakıtan, yerelde ise Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan'dı.

Ama Büyükerşen her seçimde güçlü adaylarına karşın koltuğunu korumayı başardı.

Türkiye'de 5 seçim üst üste kazanıp görevinin başında olan ilk ve tek Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen'den başkası değil tabii ki.

Bu yazıyı Büyükerşen güzellemesi yapmak için değil örnek göstermek açısından yazıyorum...     

Türkiye'nin mozaik dokusu gibi, yer aldığı zemini mümkün olduğunca kaplayacak, kapsayıcı, siyasetiyle değil hizmetleriyle anılan bir kişi olmalı.

6'lı Masa'nın önünde 3 güçlü seçenek var.

İlk seçenek tabii ki bu masayı kuran, liderlerin altındaki karizma kişiliklerin nazını çeken, kaprislerini göğüsleyen, risk alan Kemal Kılıçdaroğlu.

İkinci seçenek siyasi yasak alması muhtemel Ekrem İmamoğlu...

Üçüncüsü de bildiğiniz gibi Mansur Yavaş.

Anketler, Kılıçdaroğlu dışındaki adayların Recep Tayyip Erdoğan karşısında ilk turda kazanma şansının yüksek olduğunu gösteriyor.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığında ise ikinci tura kalma ihtimalinin güçlü bir seçenek olduğu gösteriliyor.

Şunun şurasında 20-25 gün var.

6'lı Masa'nın adayı açıklanacak.

Eğer Eskişehir modeline liderlik eden Büyükerşen 6'lı Masa için örnek olursa İmamoğlu ya da Yavaş aday gösterilir.

Yok eğer siyaset her şeye galebe çalarsa...

Aday Kılıçdaroğlu.

Bekleyip göreceğiz...