Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği "Yeni Evim Konut Finansman Programı"na başvurular bugün başlıyor.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi öncesi kampanyalar, müjdeler art arda geliyor.

Hatırlamakta fayda var.

Önce haziran ayında tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600'e yükseltildi.

Gösterge artış sadece maaşlara değil, emekli aylıklarına ve kıdem tazminatlarına da yansıdı tabii ki.

Sonra KYK kredi borçlarının faiziyle ilgili düzenleme geldi hatırlayın.

Gerçi orada bir kafa karışıklığı var, bazı öğrenciler faizlerin silinmediğini savunuyor ama olsun...

Ocak ayında asgari ücret 5 bin 500 liradan 8 bin 500'e çıkarıldı. İşveren dertlendi, asgari ücretli yüksek enflasyon yaşanan bir ortamda bu rakama sevinemedi... 

Ardından...

Yurt genelinde TOKİ'nin sosyal konut kampanyası açıklandı.

Eskişehir'de 1.800'ü merkezde 700'ü ilçelerde olmak üzere 2.500 konut için geçen cuma ve cumartesi günü kuralar çekildi.

EYT düzenlemesi ha çıktı ha çıkacak derken daha Meclis'e gelmedi...

Ocak ayında çıkacak denilen düzenleme aylık 10 milyar liralık Hazine'ye ilave maliyet anlamına geldiğinden iktidar ipe un seriyor amiyane tabirle ama olsun...

Daha önce de yazdığım gibi seçimin tarihine göre EYT düzenlemesi çıkacak. 

Yani EYT'lilerin oy kullanacakları ay ilk maaşlarını almaları hedefleniyor...

Memur ve emekliye önce yüzde 25 zam veren Erdoğan, zam az bulununca ertesi gün yüzde 30'a çıkardı... 

Şimdi sıra geldi "Yeni Evim Konut Finansman Programı"na...

Kampanya kapsamında İstanbul'da 5 milyon liraya, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da 3 milyon liraya ve Eskişehir'in de arasında bulunduğu diğer kentler için 2 milyon liraya kadar finansman sağlanabilecek.   

"Peki koşulları ne?" diye sorarsanız...

Kampanyada, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı tanınıyor.

Hazine ve Maliye ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının açıklamasına göre, ilk 3 yıl devlet katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hane halkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla sunulacak finansman modeliyle ilk etapta 100 bin ailenin tamamının birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor.

Kampanyada, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanacak.

Bireyler söz konusu finansman modeliyle 81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar, bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden konut sahibi olabilecek.

Programdan yararlanmak isteyen hanedeki eşlerin üstünde konut bulunmaması ve son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor. Alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak, yeni evde bir yıl ikamet şartı olacak.

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

Buraya kadar gayet güzel görünüyor değil mi?

İşte maalesef dananın kuyruğu da burada kopuyor.

İş icraata gelince böyle olmuyor.

Size bir gazetecinin yaşadığı haliyle, yani gerçek bir örnekle anlatayım. 

Araştırmalara başlayan mesai arkadaşımız Volkan Kılınç, temmuzda yapacağı düğün öncesi kampanyadan yararlanmak için sıfır ev arayışına girişti.

Önce bu kampanyadan yararlanabileceği sıfır evleri belirledi ve müteahhitlerle görüşmeye başladı.

Kampanya koşullarında yer alan yüzde 10 peşinat geri kalanı 15 yıl vadeli kredi kullanarak ev sahibi olma hayali kuran Volkan Kılınç, tam bir hayal kırıklığı yaşadı.

Çünkü her görüştüğü müteahhit kendisinden evin bedelinin yüzde 50'si kadar peşinat istedi.

Yani 1.5 milyon liralık evin en az 750 bin lirasını müteahhit peşin istedi.

Kampanya daha başlamadan bir müteahhit oyunuyla karşı karşıya kaldık.

Bu kampanya ile sıfır ev fiyatlarının yüzde 10-30 arasında artması ise cabası...

İkinci el konutta da durum aynı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, düşük faizli konut kredisi kampanyasının ikinci el konutlara da uygulanacağını açıklayınca emlak sitelerinde pek çok konutun fiyatlarında ciddi oranda artışlar görüldü.

Hasılı...

Kampanyalar iyi düşünülmüş işler ama fırsatçılar göz açtırmıyor neylersin...

Faiz oranı düşük krediden yararlanayım diyorsun bu defa evlerin fiyatları uçuyor.

Normal faizle konut kredisi kullanayım desen daha düne kadar bankalar kredi kullandırmaktan imtina ediyordu, vermiyordu.

Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal...

Umarım bu oyunun önüne geçilir de ev sahibi olmak isteyen insanlar hayallerine kavuşur...

Kalın sağlıcakla...