19.07.2020, 11:52

Şimdiden DEVA oldu

Günlerdir merakla beklenen oldu ve Ali Babacan’ın DEVA Partisi Eskişehir İl Başkanı açıklandı. İsmail Haşim Ateş, DEVA’nın Kurucu İl Başkanı oldu.
Ateş, kamuoyunun çok yakından tanıdığı bir isim. 1999’da Odunpazarı Belediye Başkanı seçildi ve bu görevi beş yıl yaptı. Ateş’in atanması uzun süredir yaprağın bile nazlanarak kıpırdadığı siyasi hayatımızı bir anda hareketlendirdi.
Telefonlar susmadı… Kimi olumlu kimi olumsuz kimi temkinli ama herkes bir şekilde konuştu, yorum yaptı.
İsmail Haşim Ateş ismi çok doğru ve yerinde bir isim. DEVA’cılar sözlerini tuttu! 29 Haziran tarihli yazımın başlığı “Deva Eskişehir’de şaşırtacak mı” idi. Yine bu yazıda DEVA’nın il başkanı tercihlerinin sosyal demokrat camiadan olacağı izlenimlerimi paylaşmıştım.
İsmail Haşim Ateş ismi nokta atış olmuş.
Sadece AK Parti’yi değil her kesimi rahatsız etti! Hatta görüştüğüm kimselerin yarıya yakını “CHP’nin işi eskisi gibi kolay olmaz” minvalinde yorum yaptı. Özellikle de Odunpazarı ve Kazım Kurt nezdinde…
İsmail Haşim Ateş tek başına şehirdeki siyasi dengeleri bozabilecek bir isim. Artık kimsenin oyu garanti değil. Kürtler oy bizde, Alevi oylar cepte, şu mahalleler silme tamam… Artık böyle bir şey yok. Kartlar yeniden dağılacak. Bütün oylar aslanın azında…
İsmail Haşim Ateş neden doğru isim? Çünkü Eskişehir’i sokak sokak biliyor, çünkü yarım kalmış bir hikâyesi var, çünkü öfkesi var, çünkü tabanı var, çünkü yaptıkları var…
Ateş ismi belli olunca anında iki eleştiri geldi. Biri şu ‘meşhur’ işporta meselesi… Onu kendisine sorup öğreneceğim. Diğeri parti değişiklikleri… DSP’den seçilen Ateş, Hoca’ya biat etmeyince CHP’ye geçmek zorunda kaldı.
2004 yılında CHP’den seçime girecekti CHP’yi seçime sokmadılar! Ardından AK Parti’den 2009 ve 2014’te belediye başkanı olmak istedi. Yani Hoca DSP’den gönderdi, CHP beceremedi, AK Parti kıymetini bilmedi.
Biraz dikkatli bakarsak parti parti gezip koltuk/makam arayan biri yok karşımızda. Şimdi hepsi tedirgin! O yüzden yıpratma yoluna gidebilirler.
İsmail Haşim Ateş ismi doğrudan hedefe yönelik bir isim. DEVA’nın hedefinin iktidar olduğunu gösteriyor. Genç bir isim bulalım ya da göstermelik bir kişi olsun demediler. Kervan yolda düzelir de demediler. 
İsmail Haşim Ateş kentin, politikanın, gündemin tam ortasında...
Ateş’in tarzı az çok biliniyor. Öyle utana sıkıla politika yapmaz. Çatır çatır politika yapar. Bu anlamda başta CHP İl Başkanı olmak üzere Recep Taşel bütün il başkanlarının işi zor!
Daha çok yazıp çizeriz…
DEVA iktidar mı olur, iktidar ortağı mı olur, yüzde 1,5’ta mı kalır bilmiyorum… Ama şimdiden şunu söyleyelim. İsmail Haşim Ateş can çekişen politik hayata, durağan gündeme DEVA oldu. Millet ‘noluyor’ dedi, şöyle bi silkelendi. Hareket iyidir…

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@