Eskişehir’in bazı potansiyelleri var. Sıcak su, lületaşı, nadir toprak elementleri, bor… Kentin geleceğini etkileyecek kadar önemli kaynaklar.

Sıcak suyu zamanında ve gerektiğini gibi kullanamadık. Hamam kültüründen öte geçemedik. Yıllardır gündemde ama dört dörtlük bir tane termal otelimiz yok. Komşu iller kendini termalin başkenti ilan etti.
Yine Frigya… Bölgenin en önemli eseri Yazılıkaya, Eskişehir’de. Fakat bu konuda en az adım atan yine biziz. Afyon’un bu konuda Vali Gökmen Çiçek dönemindeki çalışmaları çok başarılı…
Lületaşı… Şu kadarını söylemek yeterli sanırım; Avrupa’da Viyana Taşı olarak biliniyor! Eskişehir’de çıkarılan lületaşı işlenip satılmış.
Borun yolculuğu da hemen hemen aynı…
Beylikova’da çıkarılmaya başlanan Nadir Toprak Elementleri’nin kaderi ne olacak?
Biz bora tekrar dönelim…
Ulaş Entok başkanlığındaki ESGİAD, geçen yıl bu zamanlarda Eskişehir Bor Platformu (EBP) kurduklarını duyurdu. Hazırlığı bir iki yıl süren Eskişehir Bor Platformu’nun amacı bir yıl önce kamuoyuyla paylaşıldı.
Boru gündemde olması isteniyor. Bordan nihai ürün yapılması hedefleniyor. Borun kaderi lületaşı gibi olmasın deniyor. Eskişehir denince akla bor gelmesi amaçlanıyor.
Akademi ve sektör başta olmak üzere ciddi paydaşlar var. EBP’nin tanıtımı 14 Mayıs 2023 seçimi gölgesinde yapıldı. EBP Sözcüsü aynı zamanda madenci olan Umut Rallas.
Ekibiyle ciddi bir mesai harcayan ve iki üç yıl geçmesine rağmen ‘heyecanını kaybetmeyen’ Rallas, geçtiğimiz günlerde Ahmet Can Sucuoğlu, İlkay Ozan Güneş ve Murathan Murat ile ziyarete geldi.
Rallas ve ekibi giderken “Eskişehir’in asıl zenginliği, asıl kıymetli kaynağı bu gençler” dedim.
İnanılmaz işler yapılmış…
Daha güzel işler ise yapılmak üzere… Herkesi harekete geçirmişler. Yakında öğrenci kulübü kurulacak. Yarışma düzenlenecek.
Eskişehir Bor Platformu, ‘Bu Şehre Vefa Borcumuz Var’ sloganıyla yola çıkmıştı. EBP, akademi-sanayi-kamuoyu işbirliğini sağlamaya çalışıyor.
Türkiye, dünya bor rezervinin yaklaşık yüzde 73’üne sahip. Dünyanın en büyük tinkal yatağı ise Eskişehir’in Seyitgazi ilçesindeki Kırka’da…
Yine bir seçim arifesindeyiz!
Dikkatler başka yerlerde ama birileri işini yapıyor. Bugün değilse yarın sonuç alınacak. Bu gençlere destek olmak boynumuzun borcu!
Önümüzdeki günlerde bu konuda güzel haberler vereceğiz.
Ulaş Entok ve Umut Rallas başta olmak üzere emek verenleri kutluyorum.