TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, et fiyatlarında artış beklentisini dile getirdi.

Yakın zamanda fiyatlara zam yapılacağını belirten Solakoğlu, “şu anki günler daha iyi” diyerek durumu korkutan açıklamayı duyurdu. Beklenen zam oranının yüzde 25 olduğunu açıkladı.

Cüneyt Özdemir'in YouTube kanalında yaptığı dikkat çekici açıklamalarda bu zam oranına vurgu yaptı.

Sdf Kırmızı Et

EN AZ YÜZDE 40

“Türkiye'de fiyat artışları henüz başlangıç aşamasında. Şu anki günler daha iyi günler olarak kabul edilebilir. Bu yılın sonuna dek et fiyatlarında %40-50 oranında bir artış bekleyin. Çünkü Türkiye'de artık yeterli sayıda hayvan yok, anaç hayvanlar kesime gönderildi. Üst üste beş yıl zararına üretim yapıldı. Ve inanın, biz kendi çapımızda sayım yaptık, her köydeki ahırı tek tek gezdik. Devletin güvendiği sisteme göre hayvan sayımız %40 oranında azalmış durumda.”

ÇOK MALA İHTİYACIMIZ VAR

Solakoğlu, et fiyatlarına sürekli yapılan zamlar karşısında öfke dile getirerek, "Onların belirttiği rakama ulaşabilmek için bizim neredeyse yüzde yüz büyümemiz lazım. O bile yetersiz kalıyor. Sadece bu hafta bile %10-15 oranında bir zam daha uygulandı. Yarın bir kasaba gidin ve bakın, üç gün öncesinin kıyma fiyatı ile üç gün sonrasının arasında en az %10-15 fark var. Fiyatları sabit tutmaları imkansız. Diğer ülkeler aptal değil. Türkiye'nin et ithalatı dünya piyasalarını bile etkiliyor, çünkü bizim çok fazla mala ihtiyacımız var," şeklinde konuştu

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi