Eskişehir’de, 25 yıl aradan sonra Yılmaz Büyükerşen’in yokluğunda seçime gidiyoruz.

Yılmaz Hoca’nın olmaması bile seçimi tahmin edilemez kılıyor. Eskişehir’in uzun yıllar siyasi tercihlerine baktığımızda herhangi bir yere koyamadığımızı görürüz.

İzmir değil, Kayseri değil…
Merkez sağ seçmenin ağırlığından bahsedilebilir.
AK Parti’nin 7 Haziran ve 14 Mayıs haricinde birinci parti çıktığını unutmayalım. 1 Kasım’da yine birinci… 14 Mayıs’ta ise CHP’nin sadece bir puan gerisinde… Hoca’nın son seçiminde aldığı yüzde 52 kimseyi yanıltmasın.
Yılmaz Hoca’nın ne kadar sol olduğu da tartışılabilir! Hoca, AK Parti’den bile oy aldı. Eskişehir İttifakı’nı kurmuştu… Eskişehir kimsenin kalesi değil!
31 Mart 2024 için heyecan dorukta… AK Parti, Nebi Hatipoğlu ilk kez kazanmaya çok yakın. CHP, Ayşe Ünlüce ile ‘alışkanlığı’ devam ettirmek istiyor.
14 Mayıs’ta yüzde 33 alan AK Parti’nin ittifak ortağı MHP’nin oyu yüzde 7… Yüzde 1 civarı da BBP oyu var. Hatipoğlu’nun kişisel oylarını saymıyorum. Hatipoğlu’nun tabanını büyük ölçüde ikna ettiği görülüyor. Yüzde 40 civarı bir oy ediyor. Son seçimde AK Parti adayı Burhan Sakallı’nın oyu yüzde 45’ti…
CHP’nin son genel seçimdeki oyu yüzde 34… CHP’nin ittifak ortağı İYİ Parti’nin kendi adayı var. DEM’in kendi adayı var… Oy gelmesi muhtemel Zafer Partisi’nin kendi adayı var.
Üstelik Zafer’in Adayı Oğuz Beki, etkili bir kampanya yürüttü. Oylarını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yüzde 5 civarı sürpriz olmaz!
Kendi adayı da olsa DEM’den, CHP’ye oy gelecektir… Yine TİP’in adayı yok, CHP adayını destekliyor. Son seçimde 10 bin oyu vardı.
Memleket Partisi’nin adayı var… Saadet Partisi’nin adayı var… Yeniden Refah’ın adayı var…
Hepsi de seçimin sonucuna etki edecek.
Öte yandan seçimin sonucunu belirleyecek olan İYİ Parti seçmeni olacak.
Son seçimde yüzde 13,8 oyu olan İYİ Parti seçmeni ne yapacak? Yaklaşık 88 bin İYİ Partilinin tercihi nasıl olacak?
Soru ‘saçma’ gelebilir! Çünkü İYİ Parti’nin adayı var. Üstelik başarılı, genç ve gelecek vaat eden bir aday… Melih Aydın… 14 Mayıs’ta üçüncü sıradan hayatımıza giren

Aydın, kısa sürede siyasette hayli yol aldı.
Melih Aydın, Büyükşehir Adayı olarak partisini zorlu süreçte temsil ediyor. Yerel seçim söz konusu olunca 88 bin oyu Aydın’ın hanesine yazamıyoruz. Başka partilerden oy alabilir, kendi seçmeninden alamayabilir!
Yerel seçim böyle bir şey…
İYİ Parti seçmeninin geceleri uyumadığını düşünüyorum! Zor bir karar verecekler… Melih Aydın’a oy vermeliler çünkü kendi adayları… Çünkü siyasetin Aydın’ı kaybetmemesi lazım. Siyaset yapmaya devam edecek bir oy alması gerekir.
Öte yandan Aydın’a verilen oyun Hatipoğlu’na yarayacağının da bilincindeler. İYİ’lerin, Hatipoğlu’na kızgınlık ve kırgınlıkları hala devam ediyor mu, bilmiyorum.
Öte yandan İYİ Parti seçmeni, CHP-DEM işbirliğinden da rahatsız! Kimi zaman gizli kimi zaman açık olan işbirliği… CHP Genel Başkanı, kurultayda Akşener’e selam göndermedi ama Demirtaş’a selam yolladı.
İYİ Parti’nin sonuçta milliyetçi bir tabanı var… İşin bir de bu yönü var…
Eskişehir’in iktidarla buluşmasını isteyen İYİ Partililer de var… Yılmaz Hoca olmadığı için kendini ‘özgür’ hisseden İYİ’ler var. Hatipoğlu’nun ‘hamleleri’ var…
İYİ Parti’nin seçim sonrasında yoluna devam edebilmesi için alması gereken bir oy miktarı var!
Liste uzayıp gidiyor…
Bu seçim 88 bin İYİ Partilinin seçimi… Ne derlerse o olacak. Son derece zorlu bir seçim yapacaklar.