Her yıl 15 Nisan günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir Dünya Sanat Günü.

Bütün Dünyada Sanat Günü, coşkuyla kutlanması gerekirken biz hala sanatçıların söylemlerinden dolayı yargılandığı ülkemizde ifade özgürlüğünü tartışıyoruz.

Sanatçıların yaptıklarından dolayı her an üzerlerinde bir kırbaç hissettikleri bir ortamda sanat gününü kutlamaya çalışıyoruz.

Ancak dün gerçekleşen bir olay hepimizin umudunu yeşertti.

Bildiğiniz üzere duayen tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, 2016 ve 2020 yıllarında yaptığı üç sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Anayasa'nın 26'ncı maddesine ve AİHM içtihatlarına yer vererek Genco Erkal'ın politik paylaşımlarda bulunmasının doğal olduğunu söyledi.

Savcı mütalaasında politik ve eleştirel paylaşımlara yer verdiğini, Genco Erkal'ın hakaret kastını gütmediğini belirterek beraatini talep etti.

Cumhurbaşkanının bir sabah kalkıp tahammül edemediği paylaşımlara, olması gerektiği gibi eleştiri hakkını kullandığından bahisle beraat veren mahkemelerin varlığı, bir şeylerin değiştiğini bizlere gösteriyor.

Sanatın, sanatçının ürettiği eserlere, fikirlere ve söylemlere yönelik yapılan haksız tutuma her zaman karşı çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz.

Sanat, eleştireldir.

Sanatçı, eleştirmek üzerine kurgular dünyasını.

Tahammül edememek basiretsizliktir.

Özgürce sanatını icra etmeleri gerekirken mahkeme kapılarında zamanını aldığımız bütün sanatçılarımızdan özür dilemesi gerekenlerin yerine BİZ ÖZÜR DİLİYORUZ.

Normal günlerimizden daha fazla ihtiyacımız var sanata, sanatçıya ve sanatın iyileştirici gücüne.

Tam günü...

Tam zamanı...

Dünya Sanat Günü kutlu olsun

Değerli Hocamız, Genco Erkal’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.