13 Şubat 2024, içimizi burkan Erzincan / İliç Maden faciasının gerçekleştiği tarih. 

Bu faciada 9 kişi canını kaybetti. İçimiz yandı. Bağırdık, çağırdık ama sözümüzü dinletemedik. Bir sürü aile perişan oldu. Etkisi hala daha devam ediyor. Zehrin, topraklarımıza oluk oluk aktığı görüntüler hala gözlerimizin önünde. Ders çıkarmadık. 

Vahşi madenciliğin ülkemizde oluşturduğu tahribatı her ortamda belirtmemize rağmen,  rant uğruna her şeyi yapanlar Eskişehir’den bir türlü ellerini çekmiyor.

Mihalgazi / Alpagut – Atalan Altın Gümüş Maden ve Cevher Zenginleştirme projesiyle gündeme gelen ve Cengiz Holding’e ait ETİ –BAKIR A.Ş. Eskişehir’de kirli oyunlar oynamaya devam ediyor. 

Zenginliklerine zenginlik katacak insanların hırsları yüzünden Eskişehir’in verimli topraklarını yok edecek projeyi canlandıranlar şimdi yeni hazırlık peşindeler. 

Geçmişi hatırlayalım. 

05 Ocak 2024 Cuma günü, ‘’Eskişehir Kıymetlidir’’ platformu üyeleriyle beraber Mihalgazi’de bir kahve toplantısı sırasında büyük bir şaşkınlıkla öğrendiğimiz ilgili projenin ÇED başvuru dosyasının geri çekilmesi haberinin üzerinden 6 ay geçti. O gün, kahvehanedekiler de ilgili haberi duyunca şaşırmışlardı. Hiç böyle bir şey beklemiyorlardı. Sevinenler hemen bizlerle sevincini paylaştı. Onları yalnız bırakmadığımızdan dolayı mutluluklarını belirttiler. Ancak bunları belirtirken bir yandan da korkuları hala daha devam ediyordu. Çünkü mahalli idareler seçimi öncesinde Mihalgazi Belediye Başkanı, ilçesinde oluşabilecek baskıları bastıramayacağından ötürü şirkete bir şekilde başvuru dosyasını çektirtmeyi becerebilmişti. Ama bunun devamının geleceğinden adları gibi emindiler. O gün sevinenlerin yanında işleri bozulanlar da kahvedelerdi. Yani bu projeden nemalanacak olanlar, posaları taşıyacak olan kamyoncular, ciğerlerini bırakma pahasına kendisini satanlar ve daha niceleri. 

Onlar ilk haberi duyduklarında bizlere serzenişte bulundular. Çünkü onlara göre işlerini bozmuştuk. Tarlalarını satacak olanlar, öksüz kalmıştı. Orayı talan etmelerine izin vermememiz, onların zoruna gitmişti. Sadece onların değil, tabii Cengiz Holding’in temsilcilerinin de!

Şimdilerde Cengiz Holding’in temsilcileri kahve kahve dolaşmaya çoktan başlamışlar bile. 

Seçim sonrasında bu projenin tekrar gündeme geleceğini platform üyeleri olarak belirtiyorduk. Mahallelerde sondajlar yapılmıştı. Mihalgazi Merkez, Alpagut ve civar mahalleler delik deşik olmuştu. Bu saatten sonra vazgeçilebilir miydi?

Seçim zamanı bunları ağzına almayan, üç maymunu oynayan iktidar mensupları, şimdi yeniden başvurusu yapılan ÇED dosyasına ne diyecekler?

Korkularından ne yapacağını şaşıranlar; karşılarında güçlü ve bu konularda deneyimli bir Eskişehir halkı ve ‘’Eskişehir Kıymetlidir’’ platformu üyelerini, bileşenlerini görecekler. 

Kaymaz’da kazanılan hukuki zafer, Alpagut için de Mihalgazi için de örnek olacaktır.

Ne olursa olsun, BÖYLESİNE ZARARLI BİR PROJENİN YAPILMASINA  Eskişehir HALKI İZİN VERMEYECEKTİR. 

Çünkü;
 ESKİŞEHİR KIYMETLİDİR!