Sevinç Mahallesi’nde yapılması planlanan kömür ocağı projesinin ÇED bilgilendirme toplantısını YAPTIRMAMAKTA o kadar haklıydık ki, son verilen kararla bu haklılığımız kanıtlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği haklı itiraz bakanlık tarafından kabul edildi. Alpu Kömürlü Termik Santralini beslemesi amacıyla yapımı planlanan Yeraltı Kömür Ocağı Projesi’nin yapımına itiraz,  ilgili bakanlık tarafından ÇED Yönetmeliği hükümlerine göre kabul edildi ve projenin iptal edildiği Belediyeye yazıyla bildirildi.

Böylelikle Büyük Ova Koruma kanununa aykırı hareket edip, Kömürlü Termik Santralin oluşmasına zemin hazırlayacak Sevinç Kömür ocağı projesi yapılamaz hale geldi. Teklif dahi edilemeyecek.

Projenin aykırı olduğunu ÇED bilgilendirme toplantısında haykırmamıza rağmen, jandarma yığınları ile bizleri uzaklaştırmaya çalışan zihniyet umarım artık bu ovaya bir çivi dahi çakılamayacağını ve çevresindeki rant düşkünlüğünün son bulduğunu anlamıştır.  

Bilgilendirme toplantısının yapılamaması için ellerinden geleni yapan bütün kurumlar, kent konseyleri, sivil toplum örgütleri ve halk bu zihniyetin karşısında bir kere daha haklı çıktı. ÇED bilgilendirme toplantısında toprağını savunan bütün örgütlere ve halkımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Eskişehir’imizin kıymetli olduğunu bir kere daha göstermiş olduk.

Söz konusu bu toplantının yapılamaması sonrasında televizyonlara çıkan AKP’liler, Sevinç Kömür ocağı projesinin doğru anlaşılamadığını, sırf muhalefet etmek uğruna bir takım gösterilerin ve karşı çıkmaların olduğunu ileri sürmüştü. Projenin faydalarından bahsetmişlerdi. Sevinç’te yanlış bilgilendirmeler bizzat kendileri tarafından yapılmıştı.

Son teknolojinin kullanılacağı yaygarası bu kez de tutmadı. O kadar birbirlerinden habersizler ki, projenin ne aşamada olduğunu dahi bilmiyorlar. Neye inanacaklarını şaşırmış durumdalar.

Güzel şeyler beklerlerken; AKP’lilerin “SEVİNÇ” i kursaklarında kaldı.

Çünkü Eskişehir, KIYMETLİDİR!