Eskişehirspor’un dört yıl süren transfer yasağı sona erdi. Bu süreçte en önemli engellerden biri Trabzonspor’a Erkan Zengin dosyasından kaynaklı borçtu.

Karşılıklı hata ve açıklamalarla sorun kangren haline gelmişti.
Trabzonspor’un dışında ‘futbol ailesi’ olarak adlandırılan gruba da borcumuz var. Futbolcu, teknik adam gibi yaklaşık 70-80 kişiye olan borç… Onların da para alarak ya da almadan imza vermesi gerekiyordu. Çoğu zaten veriyordu, en sona kalan 8-10 kişi ‘arıza’ çıkarıyordu.
Çok şükür hepsi aşıldı ve 2 Şubat 2023 sabahına mutlu ve umutlu uyandık.
Bu kadar sevindiğimize bakmayın, her şey bitmiş değil! Transfer yapacağız ve inşallah ligde kalacağız…
Evet, ne diyorduk? Haa transferi kim açtı?
Öncelikle ‘Bu hikayede kahraman çok’ demek istiyorum.
Bu transferi taraftar açtı. Her şeye ve herkese rağmen vazgeçmediler. Deplasmana giden, 10 lirasını veren, çocuklara motive etmek maça gelen, loca alan, resmi hesaptan atılan tweeti beğenen… Yüzlerce taraftar çeşidi var… Hepsinin az ya da çok payı var.
Burada elbette Nefer Lideri Murat Diri’nin ismini anmalıyız. Transferin açılmasında hatta kulübün açık kalmasında rolü büyük…
Sinan Özeçoğlu’ndan Osman Taş’a, Kaan Ay’dan Mustafa Akgören’e tüm başkanların katkısı var. Elbette Mehmet Şimşek…
Bu noktada Mustafa Akgören’e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Transfer, Akgören’in hamlesiyle açılabildi. Akgören ceza sahasına güzel bir orta yaptı ve Yönetim’de bunu şık bir vuruşla gole çevirdi.
Nasıl mı oldu?
Akgören, Tesisler’deki altyapıyı yıktı. Yeniden yapacaktı… Projesini falan çizdirdi… ‘Demokratik bir darbeyle’ koltuğundan olunca yapamadı. Ama projesine sahip çıkıldı. AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Bakanlığı ikna etti ve 60 milyonu şehre getirdi.
Buradan sonrasını anlatmıyorum zira lafın tamamı…
Altyapıyı yıkarken Akgören’e demediğini bırakmayanlar (mevcut yönetimde olanlar var) kuru bir teşekkür eder mi, sanmıyorum! Akgören’i tanıyanlar bilir, reklamla rüzgarla işi olmaz. Muhtemelen bu konularda yine bir şey demeyecektir. Ama biz demeliyiz.
Eskişehirspor’a şu veya bu şekilde hizmet etmiş kişi ve kurumları unutmamalıyız. Ve her fırsatta onore etmeliyiz. Akgören Dönemi’nin nasıl bittiğine dair ilişkin yazılıp çizilecek, sorulacak çok şey var ama zamana bırakalım…
Mehmet Şimşek Dönemi’nin neden ve nasıl bittiğine dair de merak ettiğim çok şey var.
Evet, ne diyorduk? Haa transferi kim açtı?
Transferi Zihni Çalışkan açtı… İktidar Partisi il Başkanı olarak ciddi mesai harcadı. Emin olun kolay olmadı! Bakansız, vekilsiz bu işleri çözmek her babayiğidin harcı değil. Vekil olmak isteyen Çalışkan, bu süreçte çok iyi bir sınav verdi. Performansıyla adeta ‘Siz beni bir de milletvekili yapın, daha neler başaracağız’ demek istedi.
Çalışkan’a eleştirim şöyle… Akgören ve yönetimi için “Verdikleri paraları bir iki hafta sonra tekrar alıyorlarmış’ diyordu. Evet, alıyorlardı sonra tekrar veriyorlardı… Bi şekilde gemiyi yüzdürmeye çalışıyorlardı. Merak ettiğim şu; Çalışkan sonraki yönetimlere bu eleştiriyi yaptı mı?
Kulübe para verip geri aldılar mı? Ya da şöyle soralım; para verdiler mi? Ne kadar alacakları var!
Yoksa kapatılan borç ve bir iki dosya Bitci’den gelen paralarlar mı oldu? Özgür Marankoz’un eline sağlık…
Bu ve benzeri sorularımı sezon sonuna saklıyorum! Ne de olsa kongre üyesiyim…
Evet, ne diyorduk? Haa transferi kim açtı?
Transferi Vali Erol Ayyıldız açtı… En başından beri ESES’e sıcak durdu, yönetimleri cesaretlendirdi. Vali Ayyıldız’a sorum… Transferi Mehmet Şimşek ile neden açmadı? Şimşek’in Kazım Kurt’u ziyaret edip yanında ve biraz alçakta oturması mı sorun oldu!
Camiaya bu kadar hizmet etmiş, gönül vermiş kimseleri bu kadar basit nedenlerle küstürmeyelim, dışlamayalım. Şimşek, ‘demokratik darbeyle’ göreve geldi ama böyle gitmemeliydi.
Evet, ne diyorduk? Haa transferi kim açtı?
Transferi elbette Başkan Erkan Koca açtı. Şu veya bu şekilde açtı. Ve bu hamlesiyle kulüp tarihine geçti. Erkan Koca’ya sorum… Şaka şaka… Onca işin gücün arasında sorularla kendisine vakit kaybettirmem! Ama sorularımı unutmam, bi ara mutlaka sorarım.
Evet, ne diyorduk? Haa transferi kim açtı?
Siz söyleyin transferi kim açmış?