Geçen hafta dünyanın en büyük mobilya fuarlarından olan TÜYAP ve CNR Fuarı’ndaydım. 1000 firma, 144 bin ziyaretçi, üç milyar dolar ciro…

Dört günlük ticari fuar için stantlarına katılımcı firmalar 1,5 milyon ila beş milyon arası masraf etmiş. Hepsi çok memnun, Allah bereket versin diyor. Kimisi 2023’ün tüm imalatını sattık diyor.
Eski bir dostla karşılaştık. Koca İstanbul’da otel zor bulmuş. Yat-kalk üç bin lira, garip yer yok otellerde!
Fuar alanından çıkıyorum, aracımın yanına yüzde 90’ı, bir milyon lira üzeri fiyatta son model arabalar fuar otoparkında… En az üç bin araç var!
Otopark ücreti 90 Lira.
Altı gün çarpı üç bin araç çarpı 90 lira gerisini sen hesap et…
İşte İstanbul böyle…
İşte Türkiye böyle…
Dünyanın en büyük fuarlarını yapıyoruz artık.
İstanbul’dan dönüyorum gece Poyra’dayım tek farı yanmayan eski bir araba plaka 26 kaza an meselesi, şehre girdim bir çukur amortisörü patlatacak derecede ‘Hoş geldin Eskişehir’e’…
Sabah çarşıya indim esnaf işler kötü diyor.
Dört bin lira dükkan kirası veriyormuş yedi bin olmuş…
Dükkan kirası yedi lira veren mutsuz, dört gün fuar için beş milyon harcayan mutlu!
Çıktım iş yerinden yıkılan Kurtuluş Kapalı Pazarı’ndan geçiyorum. Bir tabela Kasım 2022 Büyükşehir tabelası… Zemin iyileştirme yapacakmış, eski kapalı pazar alanına, bakıyorum harabe…
Tarih 2023 Şubat…
Pazar alanından gülüp geçiyorum!
Ve pazarcı esnafım o soğukta tir tir titreyerek çift sıra aracın olduğu dar sokakta ekmek parası derdinde. Kapalı pazarı yıkılmış, motive olmuş bir şekilde hayata devam ediyor.
İstikamet Yunusemre Caddesi… Sabah saat 10… Cadde bom boş, terk edilmiş bir şehir gibi ve şehrin muhteşem tasarımı dubalar.
Yılların, şehrin markası da dükkan kapatmış. Ne yalan söyleyeyim baba dostları üzüldüm.
Yolda okul arkadaşımı gördüm, otel işletiyor kendisi şehrin güzel bir noktasında. Laf lafı açtı 900 liraya zor veriyormuş otel odalarını dolduramıyormuş, oteli kapatacakmış o da!
Şehrin üzerine ölü toprağı serilmiş derecede…
Moral motivasyon sıfır derken Eskişehirspor transfer yasağı kalkıyor. Sevinç, enerji hat safhada… Yaşasın birlik beraberlik. Yaşasın Eskişehirspor… Türkiye’nin en büyük altın madeni Bilecik’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılıyor.
Eskişehir yerel basında bir manşet!
Bir gün sonra İmamoğlu Bilecik’te fırın ziyareti yapıyor: Eskişehir yerel basın beş manşet! 
Meşhur yerel basın…
Muhteşem yerel basın…
Transfer yasağı kalkmasına vesile olanları manşet bile yapmıyor, kalemlerine bile almıyor. Rahmetli Bakanım Unakıtan’ın Sergen’i getirdiği gibi…
Sayın Bakanım Prof. Dr. Nabi Avcı’nın…
Dede Korkut
Şehir Hastanesi 
Atatürk Stadı
Millet Bahçesi gibi…
Ne diyeyim? 
Bitmeyecek bu kıllı bacak sevdası!
Bereketi ile başlayan üç santimlik kar sonucu temizlenmeyen yolların verdiği çilenin algı ile muhteşemliğe dönüştüğü yeni bir güne başladık yine!
İşte Eskişehir böyle… Yoksa biz ölü toprağını hak ediyor muyuz? Gerçekten düşünmeden edemiyor insan.
Hayırlı Cumalar… Birliğin beraberliğin bereket getireceği günlere…