Yerel seçimleri geride bıraktık. Eskişehir’de 15 belediye başkanı seçildi. Kimi ilk kez, kimi üçüncü kez… Kimi sürpriz oldu, kimi bekleniyordu…

Kimi hazıra kondu, kimi partisinin sayesinde seçildi.
Kimi kişisel yeteneğiyle aldı seçimi, kimi AK Parti aleyhine esen rüzgarla…
Sonuçta hepsi koltuğa oturdu ve beş yıl boyunca görev yapacak. Kim nasıl gelmiş olursa olsun hemen hepsinin ortak özelliği beş yıl boyunca müthiş bir ekonomik sıkıntıyla mücadele edecek olmaları…
Bir yandan bütçeleri daralacak, bir yandan ihtiyaç sahibi vatandaş sayısı artacak.
Uzun lafın kısası tüm belediye başkanlarının işi çok ama çok zor. Öte yandan bir başkan var ki bana kalırsa işi hepsinden zor!
Önümüzdeki beş yıl boyunca en zorlanacak belediye başkanı Sivrihisar’ın çiçeği burnunda belediye başkanı Habil Dökmeci.
CHP’li Dökmeci, ikinci denemesinde amacına ulaştı. 2019’da ‘ittifak krizi’ nedeniyle DP saflarından yarışa dahil olmuştu. Rakibi Hamid Yüzügüllü’ydü…
Hamid Bey’in Tepebaşı adayı yapılmasıyla rahat bi nefes alan Dökmeci, AK Parti aleyhine esen rüzgarın da etkisiyle ipi göğüsledi. AK Parti Adayı Hüseyin İlhan’ın da zayıf kalmasıyla seçimi az bi farkla kazandı.
Dökmeci, 130-140 oyla seçimi kazandı. Öyle bir kıl payı yani… CHP ve AK Parti’nin oyu yaklaşık yüzde 46…
Bu ne demek iki seçmenden biri Dökmeci’nin karşısında… Bu bile işini başlı başına zorlaştırıyor.
Ama Dökmeci’nin asıl zorlanacağı alan burası değil.
Genç Başkanı asıl zorlayacak mesele Hamid Yüzügüllü’den görevi devralmış olması… Sivrihisar’da 10 yıl görev yapan Yüzügüllü, taraflı tarafsız herkesin kabul ettiği üzere ilçeye çağ atlattı.
Meslek kazandırdığı kadınları sosyal hayatın içine soktu. Kadınlar ticaret yapar hale geldi.  Kadınlar üretici oldu. Kadınlar usta oldu. Kadınlar şehir dışındaki fuarlara katıldı. Sivrihisar’ın kadınlara yurt dışında ülkemizi temsil etti.
Müzeler… Yüzügüllü’nün bu konudaki başarısı Türkiye çapında dikkat çekti. Metin Yurdanur Açık Hava Müzesi ve Kilim Müzesi başta olmak üzere çok iyi işler yapıldı. Sivrihisar Kilimi yurt dışına satılır hale geldi.
Restorasyon çalışmaları… Sivrihisar’ın tarihi ve doğal dokusunu bozmadan yapan işler ilçeyi başka bir noktaya taşıdı. Geleni gideni eksik olmuyor.
Nasreddin Hoca çalışmaları…
Kalıcı eserler…
Festivaller…
Sivrihisar, doğal dizi setine döndü…
Sivrihisar’da bugün golf arabaları geziniyor. Dünya Mirası kabul edilen Ulu Cami ile dünyanın dikkati çekildi. Sakin Şehir olmaya ramak kalmıştı…
Tescilli lezzetleri… Ona yakın lezzeti için coğrafi işaret belgesi alındı…
Yüzme havuzu, gençlik merkezi, spor salonu…
Pırıl pırıl caddeler, tertemiz sokaklar, bakımlı parklar…
Ve kazma vurulan bir OSB! 30 yıllık bir hayal gerçek oldu… Hepsini Yüzügüllü başardı. Saymakla bitmez…
Herkes birbirine “Sivrihisar’da yapılacak bir şey kaldı mı” diye soruyor. Yüzügüllü çıtayı öyle bir noktaya taşıdı ki kim gelirse gelsin işi zordu.
O kişi Habil Dökmeci oldu!
Elbette bugünden bi şeyler söylemek zor. Yeni başkana zaman tanımak lazım ama işinin çok zor olduğunu da söylemek gerekir.