Son yıllarda böyle bir moda başladı… Belediyeyi devralan kişilerin kurumun borcunu açıklaması… Hem de öyle böyle bir açıklama değil!

Böyle kocaman pankart yaptırıp belediye binasına asıyorlar.
Bunun çeşitli anlamları var. Sanırım ilki ‘enkaz devraldık’ gibi bir şey… Ya da ‘Yiyip içmişler, har vurup harman savurmuşlar’ gibi anlamları da var.
Yine ‘Benden yeni dönemde pek bi şey beklemeyin’ manası çıkarmak da mümkün…
Sadece borcu açıklayıp, rakamları söyledikleri için bizlere bunun anlamını düşünmek kalıyor. O yüzden çok çeşitli anlamlar çıkarıyoruz. Borç, günlük hayatın kaçınılmaz bir gerçeği…
Elbette herkes borçsuz olmak ister. Ama bu pek mümkün değil. Kişisel olarak da kurumsal olarak da pek mümkün değil. Yatırım yapan iş insanları da böyledir…
Hele hele belediye gibi sabit geliri olan kurumlar iş yapmak için bi anlamda mecburen borçlanıyor. Kişisel hayatınızda tasarruf yapıp bir şey almak ya da yatırım yapmak mümkün olabilir ama belediyeler için bu pek geçerli değil.
Sonraki dönem e olacağı belli değil…
Yine sonraki dönem seçilmek için bu dönem iş yapmanız lazım.
Neyse biz konumuza dönelim…
El değiştiren belediyelerin borçlarının açıklanması…
Bu borçların öyle ‘Şu kadar borç var’ gibi kuru kuruya ilan edilmesi de doğru değil. Borcun nasıl ve ne şekilde oluştuğu çok önemli… Büyük bir yatırım yapan belediyenin elbette borcu olacaktır.
Öte yandan bütçe gereksiz yerlere harcandıysa bunun da ayrıntılı olarak açıklanması gerekir.
İşin bir de şeffaflık ve hesap verebilirlik boyutu var. Elbette bir belediyeden isteyeceğimiz ilk şeylerden birisi şeffaflık… Vergimizi nerelere harcıyorsun? Benim paramla ne yaptın? Bütçeyi kullanırken önceliğin neydi?
Nedeni ne olursa olsun borcun açıklanmasını yerinde ama eksik buluyorum.
Yerinde çünkü böyle bir gelenek başlatılmış olur. Bugün iyi kötü başlar yarın dört dörtlük hale gelebilir. Ama bunun için bugün başlaması gerekir.
Neden eksik buluyorum?
Seçimlerde el değiştirmeyen belediyelerde borçlarını ilan etmeli. Hatta mümkünse belediye binasına büyük pankartla asmalı.
Hatta bunu belirli aralıklarla yapsalar daha güzel olmaz mı?
Belediyeleri borçları her zaman gündem olmuştur. İlgi çekici olmuştur. Bu iyi bir durum aslında… Fakat bu durumu siyasi zeminden çıkarmalıyız. Borç açıklamasını kamu yararı mantığıyla yapmalıyız.
Eskişehir’de 15 belediye var. Aynı parti ve başkanla yoluna devam edenler var. El değiştiren belediyeler de var. Ama biz hiçbirinin borcunu bilmiyoruz. Birileri bu geleneği başlatmalı.