10.01.2022, 12:38

Alpu'da olduğu gibi Sevinç'te de kazanacağız!

Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından Eskişehir-Alpu-Mihalıççık yolunun üzerinde bulunan ve Odunpazarı İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Sevinç mahallesine yer altı kömür ocağı yapılmak isteniyor.

Söz konusu yer altı kömür ocağı için ÇED süreci yine sessiz sedasız başlatıldı. Kurumlara gelen yazılara cevap verme süresi bu ayın sonunda doluyor. Peki bu işten vatandaşın haberi var mı?

İşleri sessiz sedasız yürütme konusunda başarılı olan yetkililer Alpu’ya yapılması planlanan kömürlü termik santralde gereken hukuki cevabı almışlardı. Aradan çok geçmeden ve sanki olanlar unutulmamış gibi filmi başa sarmaya kalkışıyorlar.

Yapılması planlanan Alpu Termik Santraldeki hukuksuzlukların karşısında Eskişehir bütün kurumları ile dimdik durmuştu. Hukuki anlamda olması gereken oldu. Yetkililere tabiri caizse bir hukuk dersi verildi. Ama görülen o ki yetkililer ve hükümet gereken dersi tam alamamışlar.

Senaryosu aynı fakat yeri farklı bir film daha başlatmaya karar vermiş yetkililer. Ya da iktidar!

Merak etmeyin ESKİŞEHİR HALKI güçlüdür. Şehrinde hukuksuzluğa geçit vermez. 2022 teknolojisi düşünüldüğünde akla ve bilime uymayan yer altı kömür ocağı için gereken cevabı yine verecektir.

Türkiye’nin tahıl ambarı olan verimli Alpu Ovamız ve Sevinç Mahallemizde tarım ve hayvancılığın BOZULMASINA İZİN VERMEYİZ!

Bu zamana kadar söz konusu kömür ocağına karşı tepki gösteren kurumlarımız belli.

  • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
  • Odunpazarı Belediyesi
  • Tepebaşı Belediyesi
  • Alpu Belediyesi
  • Eskişehir Barosu
  • Eskişehir Kent Konseyi
  • Odunpazarı Kent Konseyi ve çok sayıda STK

bu projeyi hayata geçirtmeyeceklerini kamuoyuyla paylaştılar. Gereken hukuki mücadeleyi vereceklerini belirttiler.

Peki sessiz kalanlar kimler?

Tabii ki; İktidar Partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi

AKP’nin Yerel Yönetimlere ilişkin sözcüleri nerede? Her şeye konuşanlar ESKİŞEHİR’in havasını, suyunu ve toprağını ilgilendiren bu konuda neden suspuslar!

Onlar bu havayı solumuyorlar mı?

ALPU’DA OLDUĞU GİBİ SEVİNÇ’TE DE KAZANACAĞIZ!

Eskişehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından belirlenecek olan bir yerde gerçekleştirilecek Kömür Ocağı Projesi’ne BU ŞEHİRDE YAŞAYANLAR OLARAK İZİN VERMEYECEĞİZ.

ŞEHRİMİZDE

YER ALTI KÖMÜR OCAĞI

İSTEMİYORUZ!

ÇED süreci Halkın Katılımı Toplantısının ve tüm sürecin yakın takipçisi olacağız!

Yorumlar (0)
15
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@