Geçtiğimiz günlerde AK Parti yönetimindeki Odunpazarı Belediye’sinin meclisinde ilginç bir tartışma yaşandı.

CHP’li Murat Özcan, belediyenin ‘korsan logo’ kullandığını savundu. Özcan, avukat da olan AK Partili Kazım Kurt’u yönelik konuşmasında “Bazı meclis toplantılarında size bir eleştiride bulunduk. Odunpazarı Belediyesinin kurulduğu günden bu yana bir logosu var. ‘Siz yeni bir logo çalışması yapmışsınız. Bu logo çalışmasını yapma gerekçeniz nedir? Eğer bunu resmi olarak kullanacaksanız bunun yöntemi bellidir. Lütfen hukuksal olarak gereğini yerine getirin’ dedik. Siz de bize cevap olarak, ‘Bu konuyla ilgili arkadaşların bir yarışma yaptığını, böyle bir logo çalışması olduğunu fakat bunun resmi bir logo olmadığını’ söylediniz ve yarışmada hoşunuza giden bir logo olduğundan bahsettiniz” dedi.

Korsan logo kullanılıyor
CHP’li Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “O günlerde bu logoyu sadece bazı yazışmalarınızda kullanıyordunuz. Artık gördüğüm kadarıyla meclis gündemleri hariç, nerede Odunpazarı Belediyesinin bir yazısı varsa her yerde bu korsan logo kullanılıyor. Sizi resmi logoyu kullanmaya davet ediyorum. Şayet kendinizin yaptırmış olduğu logoyu kullanacaksanız bir hukukçu olarak hukuka davet ediyorum.”

CHP’li Özcan yasayı hatırlattı
Özcan, hukukçu olan AK Partili Başkana “5393 Sayılı Kanun’un 81’inci maddesi açık ve net bir şekilde, ‘Meydan, cadde, sokak, park tesis ve benzerlerine ad vermek, mahalle kurulması, kaldırılması ve değiştirilmesi adlarıyla sınırlarının değiştirilmesine karar vermek, belediyeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerini kabul etmek, cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi, belediyeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlarda belediye meclisinin üye salt çoğunluğunun, bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğunun kararıyla alınır’ diyor” hatırlatması da yaptı.

Arabaları giydirmişsiniz…
Özcan, devam ediyor: “Anladığım kadarıyla, değiştirilme söz konusu olduğu için 3’te 2 çoğunluğa gerek duymanız ve bunun olmayacağını düşündüğünüz için konuyu meclise getirmek yerine meclisi devre dışı bırakarak, hukuksuz bir şekilde bu logoyu kullanıyorsunuz. Ben sizi, bürokratlarınızı ve yardımcılarınızı uyarıyorum. Arabaları giydirmişsiniz, pankartlara bu logoyu koyuyorsunuz. İnternet sitenizde yeni logo var. Bütün yazışmalarınızda yeni logo kullanıyorsunuz. Belediyeye ait tüm binalarda ve giydirmelerde bu logoyu kullanıyorsunuz.”

Zimmet çıkacağına dair… 
Murat Özcan, son olarak “Meclis kararı gerektiren bir konuda meclis kararı almadığınız için keyfi olarak yapmış olduğunuz bu tür masraflardan zimmet çıkacağına dair açık ve net bir şekilde hepinizi uyarıyorum. Bütün belediyelerin bir logosu vardır. Logoyu değiştirme ihtiyacınızın nereden kaynaklandığını da anlayabilmiş değilim çünkü kurumlar kurumsal kimlikleriyle yaşarlar. 50 senelik belediyenin de logosu aynıdır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin logosu aynıdır, Tepebaşı Belediyesinin logosu aynıdır. Odunpazarı Belediyesinin de hukuki sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum” dedi.

AK Parti’den cevap…
AK Partili Başkan Kazım Kurt ise Murat Özcan’ın logo eleştirileri için “Logo, ne yazık ki hukuki kurallara göre yapılmamış. Dolayısıyla eksik kalmış, belediye meclisi kararı mülki idare tarafından onaylanmamış. Bu nedenle bu logonun ‘resmi’ bir logo olduğunu iddia etmek mümkün değil. Bu hem müfettiş raporlarıyla hem de Sayıştay raporlarıyla sabit hale gelmiştir. Bunun üzerine biz de yeni bir logo çalışması yaptık. Hiçbir zaman yarışma demedim, yarışmayla ilgili bir şey yapmadık. Arkadaşlarımız çalıştı ve yeni logoyu kamuoyuna sunduk. Hangisi takdir edilirse soruşturuyoruz. İkisini birden kullanıyoruz. Konuyu meclise getireceğiz. Yeni logo, biraz daha modern ve günün koşullarına uygun bir biçime dönüştü. Gençlerin de hoşuna gitti. Belediye meclisimizin gündemine getirince bunları tartışırız” diye cevap verdi.

Soru 1: Logo değişimi Odunpazarı Belediyesi’ne kaç liraya mal oldu?
Soru 2: Hukukçu bir başkan neden yasal yolları takip etmedi?
Soru 3: Logo değişimi böyle bir zamanda elzem bir ihtiyaç mıydı?

Not 1: Yazıda geçen AK Parti ve CHP ibareleri yer değiştirilerek bir kez daha okunmalı.