Eskişehir’in sürekli tartışma konularından biri de kat artırımı meselesidir. Eskibağlar, Sütlüce, Esentepe, Yeşiltepe, Bahçelievler, Fevzi Çakmak, Sazova gibi mahallelerde yaşayanlar zaman zaman kat artırımı ister.
Vatandaş evini büyütmek, oğluna kızına bir ev vermek için kat artırımı isterdi… Muhtarlar ve siyasiler başta olmak üzere bazılarımız bu isteği haklı bulur, sıcak bakardık.
Fakat her seferinde önümüze Yılmaz Hoca engeli çıkardı!
Hoca’nın bu konulardaki tutumu malum… Ve göreve geldiği 99’dan bu yana bu konudaki fikirlerini hiç değiştirmedi. Kat artırımına hep karşı çıktı. Yatay mimariye yönlendirdi…
Pek çoğumuz gibi bende Hoca’nın bu süreçte geç kaldığını, kentsel dönüşümde yetersiz kaldığını düşünüyorum. Fakat bazı konularda da hakkını teslim etmeliyiz.
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Depremleri’nin ardından kat artırımı ya da imar affı konularında istekli olanlar özeleştiri yapmalı.
Vatandaş, muhtarlar, siyasiler…
Ciddi vebal altına girecekti…
Hoca izin vermedi, direndi.
Aslında Hoca günün sonunda siyasi bir kişilik… Hoca’ya da oy lazım… Fakat Yılmaz Hoca sorumlu davrandı ve bu popülizme düşmedi.
Bu noktada her deprem sonrası günah keçisi ilan ettiğimiz müteahhitler var… Tüm faturayı müteahhitlere kesemeyiz. Sezen Aksu’nun dediği gibi; masum değiliz hiç birimiz…
Deprem gerçeği bir kez daha dört bir yanımızı sarmışken Hoca’nın bu konudaki hakkını teslim etmek istedim.
Eskişehir’in deprem gerçeği ortada...
Fay hatlarına yakınlığı, kendi fay hattı, zemini, yapı stoğu…
Kimileri rant peşine, Hoca da oy peşine düşüp kat artırımı yapılsaydı olası depremin sıkıntısı büyük olabilirdi.