24 Ocak 1993’te otomobiline konan bir bomba ile öldürüldü. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk: “Başınız sağ olsun. Zaten bekliyorduk.”

Başbakan Süleyman Demirel: “Böyle şeyler oluyor. Kennedy’yi bile vurdular. Akıllarına koymasınlar yaparlar.”
İçişleri Bakanı İsmet Sezgin: “Failler ortaya çıkacak. Bu bizim namus sözümüzdür.”
Suikastı soruşturan ilk savcı Ülkü Coşkun: “Bu işi devlet yapmıştır. Siyasi iktidar isterse çözer.”
MİT Müsteşarı Sönmez Köksal: “İran yapmış olabilir.”
Suikastı soruşturan ikinci savcı Kemal Ayhan: “Uluslararası istihbarat örgütleri, biraz mafya ve karanlık güçler yapmış olabilir.”
Suikastı soruşturan ikinci savcı Kemal Ayhan, evinde ölü bulundu. Ölüm şüpheli olmasına rağmen Nusret Demiral’ın talimatıyla otopsi bile yapılmadan defnedildi.
Suikastı soruşturan üçüncü savcı Tevfik Hancılar oldu.
Çalışmaları engellenen Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu üyelerinin 5’i bir daha milletvekili seçilemedi.
Dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe’den suikastı kimlerin yaptığının bulunmasını ısrarla isteyen eşi Güldal Mumcu’ya: “Ne yapacaksın… Karıştırma bu işleri!”
Dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ağar, Güldal Mumcu’nun “Karşımıza sürekli engeller çıkıyor. Bir duvar örülüyor sanki” sözlerini “Evet, Güldal bir duvar örülüyor. O duvardan bir tuğla çekersem bütün duvar yıkılır” diyerek cevapladı.
Suikastı soruşturan üçüncü savcı Tevfik Hancılar emekli olunca yerine Hamza Keleş getirildi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’ten eşi Güldal Mumcu’ya: “Eşiniz de arı kovanına çomak sokmuştu.”
Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Raportörü Akman Akyürek, ‘Susurluk’ benzeri bir kazada öldü.
Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’den Güldal Mumcu’ya: “Soruşturma nasıl gidiyor?”
Dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan: “Her şey devlet kayıtlarında vardır.”
Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Uğur Badem’den Güldal Mumcu’ya: “Bize bulun diyorlar ama bulun ulan demiyorlar.”
Yedi yıl sonra hazırlanan iddianameyi yazan savcı Hamza Keleş: “Ne de olsa devletin savcısıyım. Yeşil pasaportlar kullanılmış. Ancak bu kadar yazabildim.”
Suikastla ilgili 3 zanlı tespit edildi. İkisi yakalandı, biri hiç yakalanmadı. Yargılama sonucunda iki zanlıya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
12 Hükümet, 8 Başbakan, 16 İçişleri, 15 Adalet, 9 Milli Savunma Bakanı, 10 Emniyet Genel Müdürü değişti. Ama gerçek failler hala bulun(a)madı… 
Türkiye’de bazı şeylerin değiştiği iddia ediliyorsa Uğur Mumcu suikastı tekrar ele alınmalı. Belki de hep birlikte ‘bulun ulan’ demeliyiz…
NOT: Bu yazıyı daha önce de yayınlamıştım. Güldal Mumcu'nun 'İçimden Geçen Zaman' kitabını okuyup olanı biteni kısaca özetlemeye çalışmıştım. Evet, artık gerçek failler bulunmayacak. İnancım yok! O zaman neden yazdım, yazıyorum? Dönemin siyasilerinin/yöneticilerinin kimi zaman akıl almaz çoğu zaman vurdumduymaz tavırlarını hatırlatmak istiyorum.