Amerikan filmlerinden hatırlar mısınız? Genelde beyaz bir adamın, gayet rahat tavırlarla “hey dostum biz burada yabancıları sevmeyiz” repliğini…

Öteki’nin pek sevilmeme halini ortaya koyar. Kendini de bi kere ‘öteki’ hissettiğin an normale dönmek, normal davranmak çok zordur.
Farklı tepkiler verir insan… Olmadık tepkiler, çıkışlar…
Eskişehir’in ve hatta ülkenin başarılı sanayicilerinden Nebi Hatipoğlu, bir yıldır aktif siyaset yapıyor. İYİ Parti’de başladığı yolculuğu AK Parti’de devam ediyor.
Hatipoğlu, siyaseti sevmiş görünüyor. Doğrusu çevremdeki hiç kimse bu performansı beklemiyordu. Temayül performansı, adaylık süreci ve kısa vekillik dönemi…
Hatipoğlu siyasete ne kadar uyumlu olduğunu gösterdi. Kendisini daha ilk anda siyaset yapan diğer isimlerden farklı bi yere attı.
Ülke gündemine gelen çıkışlar, sert ve net söylemler…
Nebi Bey, şu ana kadar oyunu kuralına göre oynadı.
Peki, bundan sora ne olacak?
Artık işi o kadar kolay değil!
İktidar Partisi’nde olması işinin kolay olacağı anlamına gelmiyor. Hatipoğlu, eski partisini ve eski günlerini çok arayacak.
Büyükşehir Adaylığı söz konusu olursa ne demek istediğimi dört ay boyunca yaşayıp göreceğiz.
Ünlü Amerikan film repliğini Eskişehir’e uyarlayacak olursak “Hey dostum biz burada AK Partilileri pek sevmeyiz” dememiz gerekir.
Bi makam talep etmedikleri sürece sevilen AK Partililer de oldu elbette!
Nebi Bey hiç öyle yaptığı ve yapacağı hizmetlere güvenmesin çünkü konunun bunlarla alakası yok. Rahmetli Kemal Unakıtan ile Bursa yolundaki Posta Pide’deyiz… 
İş adamları derneğinin kahvaltısı var… İş adamları istekleri sıralıyor… Unakıtan not alıyor, tamam diyor, kolay diyor… En sonunda da gülümseyerek iş adamlarına dönüp “Siz de bizi alttan biraz şey yapın” dedi. Sonra da koskoca bakan ‘marifet iltifata tabidir’ diyerek övgü, destek dilenmişti!
Nabi Avcı’dan Harun Karacan’a, Burhan Sakallı’dan Binali Yıldırım’a… Dündar Ünlü’den Fahri Keskin’e… Onlarca ismin ‘hakkını’ vermedi Eskişehir, veremedi!
Bu isimler ‘uzaktan bakınca’ merkez sağ görünen Eskişehir’e uyumlu isimler… Öte yandan Eskişehir’in merkez sağ yapısını iyi irdelemek lazım. Bekir Sıtkı Saraç’ı Kütahya’ya götürsek ‘komünist’ diye CİMER’e şikayet ederler!
Ahmet Ataç’ı İzmir’e götür, sağcı diye polisi ararlar!
Eskişehir, başka bi yer… Bambaşka…
AK Parti’de siyaset yapan pek çok isim Eskişehir’e ‘yabancı’ kaldı… Belki de bundandır, bilmiyorum…
Bildiğim tek şey; Nebi Hatipoğlu’na ciddi defans yapılacağı… Eskişehir çocuğuyuz falan diyecek ama onu daha önce Harun Karacan kullandı, pek işe yaramadı!
Hatipoğlu, Millet İttifakı’nın Eskişehir’deki konfor alanında İYİ Parti’de siyaset yaptı. Politik hayatı ise AK Parti’ye geçince başladı.