Yerel seçimlerde Eskişehir’de umduğunu bulamayan AK Parti, beşinci seçimine hazırlanıyor. İlk yerel seçimine 2004 yılında giren AK Parti, bu seçimde Odunpazarı ve Tepebaşı’nı kazanıp Büyükşehir’i az farklı kaybetmişti.

2004 seçimi, İktidar Partisi’nin en başarılı seçimi olarak siyasi tarihe not edildi. Bu seçim aynı zamanda Yılmaz Büyükerşen’e karşı kaybedilen ilk seçimdi. Aday, dönemin ESKİ Genel Müdürü Faruk Karaçay’dı…
2009 seçimi öncesi Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir’den milletvekili yapıldı. Yeterli olmadı… Kesenin ağzını açan AK Parti, Yılmaz Hoca karşısında ikinci yenilgisini aldı. Aday, Prof. Dr. Hasan Gönen’di…
Üstelik bu seçimde son dakikada adayını değiştiren AK Parti, Tepebaşı’nı da kaybetti…
2014’e gelindiğinde ise sahnede Prof. Dr. Nabi Avcı vardı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Hoca’nın yumuşak üslubu da işe yaramadı! AK Parti, üçüncü kez eli boş döndü. Güçlü adayı Harun Karacan’a rağmen Yılmaz Hoca’yı deviremedi.
Üstelik bu seçimde Odunpazarı’nı da kaybetti…
Kaybetmeyi alışkanlık haline getiren ve ne yapacağını bilemeyen AK Parti, 2019’daki dördüncü seçime ‘moralsiz’ gidiyordu.
Cumhur İttifakı bir umut olarak göründü. 10 yıllık Odunpazarı tecrübesiyle Burhan Sakallı adaydı. İktidar Partisi yenilgiden kurtulamadı.
Üstelik bu seçimde kırsaldaki Seyitgazi, Alpu ve Mihalıççık’ı kaybetti. Çifteler’i de ittifak ortağı MHP’ye bırakmıştı.
Dört kez Büyükşehir’i kaybeden, 2009’da Tepebaşı’nı, 2014’te Odunpazarı’nı, 2019’da Seyitgazi, Alpu ve Mihalıççık ve “Çifteler’i” kaybeden AK Parti, 2024’te ne yapacak?
Büyükşehir adayını belirlemek için mesai yapan AK Parti, Yılmaz Hoca’nın durumunu merak ediyor. Hoca’nın aday olup olmaması sadece AK Parti adayının profilini değil şehirdeki tüm siyasi dengeleri değiştirecek. İlçe belediye başkan adayları bile Hoca’nın ‘durumuna’ bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
AK Parti, beşinci seçiminde temkinli ilerliyor. Ve gözü kulağı Yılmaz Hoca’da…