Yerel seçimler yaklaşıyor. Partilerde de aday adaylığı süreci devam ediyor. CHP, aday adayı başvuru süresini 21-28 Kasım olarak belirledi ve süreci diğer partilere göre daha kısa tuttu.

AK Parti’nin Eskişehir’de 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için mevcut 6 belediye başkanı ve 57 yeni aday adayı ile birlikte toplamda 63 aday adayı var. Önemli bir sayı. AK Parti’nin Tepebaşı’nda 5, Odunpazarı’nda 7, Alpu’da 11, Sarıcakaya’da 9 aday adayı varken CHP’de hala aday adayları sahneye çıkmış değil. Hal böyle olunca da “CHP’de mevcut belediye başkanları tekrar adaylaşacakları için CHP’liler aday adayı olma gereği duymuyor” diye düşünülüyor.

Geçtiğimiz dönem CHP Eskişehir İl Başkanı olan Recep Taşel, Tepebaşı’na aday olmak istediğini basına deklare etmişti. CHP’de aday adaylığı süreci başladığı için kendisini arayarak kararını ne yönde verdiğini sordum.

Recep Taşel, “Hala değerlendiriyorum. İki üç güne karar vereceğim. Kendi içimde değerlendirme sürecim devam ediyor. Partide ön seçim gözükmüyor. Eğilim yoklaması, anket gibi şeyler söylendi ama genel merkez de henüz karar vermiş değil. Ama adaylaşmak isterim tabi ki” diye yanıt verdi.

Eski il başkanı olduğu için Taşel’e “Neden hala aday adayı yok CHP’de?” diye de sordum.

Taşel, “Mevcut başkanlarla seçime gidilir diye düşünülüyor. Aslında doğru olan da bu. Ama seçeneksiz de olmamalı. Seçenekli olmalı. Ama ben araftayım” dedi.

CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar da henüz kendilerine Odunpazarı belediye başkan aday adaylığı için resmi bir başvuru gelmediğini söyledi. Kısaca CHP, her zamanki CHP diyebiliriz. Herkes içinden aday adayı olmayı geçiriyor ama “nasıl olsa aday gösterilmeyeceğiz” diye düşünüp kararından vazgeçiyor. Evet Eskişehir’de uzun zamandır başarılı işlere imza atan, seçimleri kazanan CHP’li belediye başkanları olabilir ama bu CHP’yi tercih edilmeyen, başvuru yapılmayan bir parti konumuna düşürmemeli. Siyaset biraz da cesaret ve özgüven işidir. Aday adayları “Nasılsa aday gösterilmeyeceğim” demek yerine siyaset arenasına çıkmalı. Aday adayı olmalı. Ve en önemlisi de mevcut belediye başkanları da aday adaylarının çıkmasından rahatsız olmamalı.