İYİ Parti’den istifa ederek AK Parti’ye geçen Nebi Hatipoğlu’nu hatırlatan Meral Akşener, AK Parti ile anlaştıkları iddiasına tepki göstererek, “Eğer AK Parti ile bir el sıkışmamız olsaydı bizi kandırmış hissettiğimiz bir milletvekilinin AK Parti tarafından alınıp Eskişehir’e belediye başkan adayı gösterilmesi mümkün olur muydu? Hele Meral Akşener’in genel başkanı olduğu bir siyasi partiden. Şahsıma hakarettir. İnanıyorum ki Eskişehir dümenci bir insanı seçmeyecektir” dedi.

Evet, bu sözler İYİ Parti Genel Başkanlığı yaparken Meral Akşener’in 17 Ocak 2024’te söylediği sözler. Nebi Hatipoğlu, İYİ Parti’den istifa edip AK Parti’ye geçince çok fazla söz söylemişti ama yakın tarihli açıklamalarından birini hatırlatmak istedim. Çünkü Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi son günlerin en çok konuşulan konularından bir tanesi haline geldi.

İYİ Parti’nin eski Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Fazlasıyla tartışma konusu oldu. CHP Lideri Özgür Özel’in de Erdoğan ile bir görüşmesi olmuştu ama Akşener’in şu an herhangi bir görevinin olmamasından kaynaklı yaptığı görüşme, özellikle bir grup İYİ Partilinin hem dikkatini hem de tepkisini çekti. Çünkü birçok kişi bu görüşmenin şeffaf olmadığını, öncesinde ve sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadığını söyleyerek, eleştirdi, eleştirmeye de devam ediyor. 

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde İYİ Parti 2. Sıra Eskişehir Milletvekili Adayı ve kurultay delegesi olan Özlem Ayrancı, “Hançer kimin elindeymiş belli oldu. Yazıklar olsun. Hakkım çok. Helal etmiyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. Ayrancı’nın partisinden istifa ettiği söylense de İYİ Parti’de sular durulacak gibi gözükmüyor. Bir grup İYİ Partili Akşener-Erdoğan görüşmesini kılıfına uydurmaya, kendi içini rahatlatmaya çalışsa da bir grup da sessizce aman ağzımızın tadı bozulmasın modunda. Ama Özlem Ayrancı gibi partililer de özellikle sosyal medyadan yazıp çizmeye devam ediyor. 

Anlayacağınız CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşadığı yenilgiden sonra parti içinde oluşan gerginlikleri ve ayrışmayı İYİ Parti’nin kat ve kat yaşama ihtimali yüksek. Bir sessizlik varmış gibi gözükse de bu fırtına öncesi sessizlik olabilir. Çünkü özellikle Eskişehir’deki seçmenin kafasında şu sorular var: “Madem el sıkışacaktın, neden Nebi Hatipoğlu’na o kadar laf söyleyip, hakaret ettin? Şimdi bahsettiğin o ‘dümenci’ kim?”