2023 Kasım-Aralık aylarında Cengiz Holding tarafından Tepebaşı ve Sarıcakaya ilçelerini kapsayan Altın Gümüş Maden ve Cevher Zenginleştirme Projesi’ni gündeme getirmiştik. Cengiz Holding tarafından ÇED başvurusu yapılmış fakat Eskişehir’de hem sivil toplum örgütlerinin hem de vatandaşların tepkisini çekmişti. Daha sonra ne olduysa şirketin isteğiyle 5 Ocak 2024’te ÇED toplantısı iptal edilmişti.

Eskişehir’in yüzde 71’inin madenlere ruhsatlı olduğunu biliyoruz. 29 ilin maden ruhsat ortalaması yüzde 67 iken, Eskişehir bu ortalamanın da üzerinde. İklim değişikliğiyle beraber kuraklığı bu kadar yoğun hissettiğimiz bir dönemde Sakarya Havzası’nı tehlikeye sokacak altın gümüş maden projesi tüm Eskişehir’i etkileyecektir.

Projeyi Eskişehirlilere duyuran eski Tepebaşı Sağlıklı Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar, söz konusu projenin hayata geçmesi durumunda hayvancılıktan tutun da tarımsal faaliyetlere kadar bölgede çok ciddi sıkıntıların yaşanacağını söyledi. Akçar, “Oradaki suyu zaten bitirecek. Bir de toplama su temin göleti oluşturulacak. İklim değişikliğine bağlı kuraklıklar bizi bekliyor. Maden çalışmaları suların kirletilmesine sebep olacak. Karşımızda bizim tamimiyle sudan arındırılmış kurak bir toprak oluşacak. Bu projenin en berbat iki noktası patlatmalı açık ocak sistemi ve yığın liç” dedi. Anlayacağınız Eskişehir’i çok büyük bir tehlike bekliyor.

Fakat Eskişehirliler için şehrin doğası, toprağı, suyu, havası çok kıymetli. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda Alpu Ovası’na yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı farklı siyasi görüşten insanlar bir araya gelmiş ve büyük bir mücadele örneği sergilemişti. Eskişehir Kıymetlidir Platformu çatısı altında toplanan yüzlerce insan şehrin geleceği için birleşmişti.

Şimdi Eskişehirlileri daha büyük bir mücadele bekliyor. Dışardan gelenler, Eskişehir’i ve Eskişehirlileri bilmeyenler, tanımayanlar yerel seçimin de geçtiğini düşünerek ve tabi ki bundan da güç alarak altın gümüş maden ocağını hayata geçirmekte ısrar ediyor. Fakat Eskişehirlileri henüz tanımıyorlar. Eskişehir Kıymetlidir Platformu bu sabah ilk toplantısını yaptı. Yol haritasını çizdi. Kısaca, Eskişehir için mücadele vakti. Daha önce başardık. Yine başarabiliriz.