Murat Dağtekin yazdı...

Eskişehir sporu, son 12 yılda adeta dibe vurdu. Sadece Eskişehirspor değil, sporun tüm branşlarında Türkiye’de konuşulan bir şehirken, bugün gelinen noktada 81 il arasında 60.sıralara kadar geriledik. 
*
Eskişehir sporu maalesef son yıllarda sahipsiz kaldı. 
32 yıldır bu şehirde spor basınında görev yapıyorum. Birçok spor adamı, spor yöneticisi tanıdım. 
Özellikle görevi spora ve sporcuya hizmet etmek, sporcu üretmek olan bir kurum var.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü…
*
Maalesef bu kuruma son yıllarda yapılan müdür atamaları yüzünden, Eskişehir sporu tükenme noktasına geldi.
1999-2012 yıllarında Eskişehir’e sporda ve tesisleşmede altın çağını yaşatan, Sportif başarıda, sporcu sayısında, Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda şehrimizi Türkiye’de ilk 10’a sokan Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Arduç’tan sonra, yapılan il müdürü atamaları Eskişehir sporunu bitirdi.
*
 2012 yılında dönemin Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Hüseyin Aksoy’u müdür olarak kurumun başına atadı.
Odunpazarı Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğünde görev yapan Aksoy, bir günde Anadolu Üniversitesi’nde memur yapıldı ve ardından Eskişehir Gençlik Spor İl Müdürü olarak atandı. 
5 yıl Hüseyin Aksoy’un ardından, 3 yıla yakın süre Bakanın atadığı Ali Osman Tatlısu görev yaptı ve Eskişehir sporu adına bu yıllar dibe vurduğumuz yıllar oldu.  
*
Eskişehir spor camiasının kısa sürede bağrına bastığı, spora ve sporcuya hizmet adına kapılarını ardına kadar açan Abdulselam Er müdür göreve başladı diye tam sevinirken, Eskişehirspor’un oynadığı bir kupa maçında yaşanan protokol krizi yüzünden apar topar görevden alındı.
*
Son olarak Osman Ercan diye genç bir müdür Eskişehir’e gönderildi. 
Şehirde spordan ve Eskişehir sporundan uzak siyasiler, maalesef bu atamaya ses çıkarmadı. 
Eskişehir sporu Ankara’dan yapılan bu atamalarla birilerinin makam dağıttığı şehir oldu. 
Kaybeden hep Eskişehir sporu oldu.
*
Son iki yılda Eskişehir sporu tükenme noktasına geldi. Spora bir çivi çakılmadı. Mevcut tesisler çürüme noktasına geldi. Kurumun tarihinde olmadığı kadar şikayetler arttı.
 *
Artık buna dur demenin zamanı geldi. 
Bugüne kadar spordan anlamayan, Eskişehir sporundan uzak siyasiler yüzünden kaybeden hep Eskişehir oldu.
*
Eskişehir sporu adına artık ayağa kalkmanın zamanı. 
Gençliğinden beri Eskişehirspor’u ve şehrin sporunu bilen bir milletvekilimiz, sporun içinden gelen bir iktidar partisi il başkanımız var.
Yıllarca Eskişehirspor’da genç yaşında yöneticilik yapan, başkanlığı döneminde tesisleşme ve yaşattığı şampiyonlukla takımı neredeyse borçsuz bir şekilde Süper lige çıkartan Milletvekilimiz Nebi Hatipoğlu, Eskişehir sporunun tozunu yutan, yıllarca futbol oynayan, Eskişehir sporunun içinden gelen AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak var. Hatipoğlu ve Albayrak, Eskişehir sporu adına bir şans.
*
Şehirde sporu ve tesisleri bitirme noktasına getiren Gençlik ve Spor İl Müdürünün değişeceği konuşuluyor. 
Yıllardır Eskişehir sporunu yöneten, daha doğrusu yönetemeyen, bitirme noktasına getiren Gençlik ve Spor İl Müdürü atamalarına dur demenin zamanı.
Eskişehir sporu adına artık Hatipoğlu ve Albayrak’ın harekete geçmesinin zamanı geldi ve geçiyor. 
Gençlik ve Spor İl Müdürünün değişmesi gündemdeyken, birilerinin dışarıdan keyfi müdür atamasına izin vermeyin…
Eskişehir sporunun, çocuk ve gençliğinin, çürüme noktasına gelen tesislerin kurtuluşu adına, şehre yakışır, spor taban birlikleri ve spor kulüpleri ile ortak projeler yürütebilecek, sporu ve şehri bilen, şehrin seçilmişleri ve atanmışlarıyla uyum içinde çalışacak bir müdür atanması için bir araya gelmenin zamanı.