Geçtiğimiz günlerde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yüzme havuzu görevlisinin genç bir kıza tacizi sonucu tutuklanması üzerine bir yazı yazmak istedim. 
Daha önce iki kez kavga ve darp, bir sürgün olayının yaşandığı ve üstü kapatılan il müdürlüğü havuzlarında neler olur? 
Sadece bildiklerimiz, daha bilmediğimiz kim bilir neler var. Birazdan ayrıntılara gireceğim.
 *
Denizi olmayan Eskişehir’de yüzmeyi Alman Carında, Bademlik yüzme havuzunda, hamamlarda öğrenen nesiller vardı.
Günümüzde ise üniversitelerin, bazı özel okulların, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğünün, otellerin, kaplıcaların, tatil yerlerinin havuzlarının yanı sıra, büyükşehir belediyesinin kent parkta yaptığı plaj var.
Nüfusu 1 milyona yaklaşan Eskişehir için bu tesisler tabi ki yetersiz. Çevre ilçelerdeki havuzlar bile yeri geldiğinde dolup taşıyor.
*
Yüzme konusunda çocukların, gençlerin, yetişkinlerin ihtiyacına önemli ölçüde karşılık veren tesis veya tesisler ise Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde.
Bu kurumun bünyesinde yıllarca şehrin göbeğinde on binlerce çocuğa ve elit sporcuya 1983-2017 yıllarına kadar hizmet veren Atatürk yüzme havuzu vardı. Yeni stadyum projesiyle birlikte bu havuz yıkıldı. 
Yerine Yenikent de olimpik ölçülerde mükemmel bir havuz ve tesis yapıldı.
Bunun yanı sıra Osmangazi Üniversitesinin Yüzme Havuzu da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlüğüne verildi.
*
Yavaş yavaş sadede gelelim…
Anlatmak istediğim meslek hayatımda spor yazarı olarak eski adıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, bugün ki adıyla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan il müdürlerimizden Mehmet Ali Babacan, Erdoğan Yeşilcan, çok değerli ve müdürlüğü döneminde Eskişehir sporunu başarılara taşıyan Süleyman Arduç gibi spor adamlarıyla çalışma fırsatım oldu.
Süleyman Arduç müdür sonrası ise Eskişehir sporu hep geriye gitti ve son yıllarda onun adamı, bunun adamı diye gelen müdürler spora hizmet etmekten uzak durdu.
İnanıyorum ki spor camiasının çoğu son 10 yıldır şehrimizde müdürlük yapan isimleri bilmiyordur. Benim hatırladığım Hüseyin Aksoy, Abdulselam Er’den sonra gelen iki müdür daha var. 32 yıllık spor yazarı olmama rağmen, son iki müdürün kim olduğunu bilmiyorum. 
*
Merak edip şimdiki müdürün kim olduğuna baktım ve Osman Ercan diye genç biri çıktı. Spor yazarı diğer arkadaşlara sordum 1 yıldan fazla süredir şehrimizde görev alan Müdür Ercan’ı tanıyan ve yüzünü gören yok. 
Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün internet sitesine girdim sayfa tamamen yüzme kayıtları ilanları ile dolu. 
Yenikent yüzme havuzu, ESOGÜ yüzme yavuzunda açılan Bay-Bayan-Aile-Karma ve çocuk yüzme kayıtları ilanları, sabah 7.00’de kayıt için sıraya girin, numara alın, paraları verilen iban ve hesaplara yatırın vs.. duyuruları.
*
Koca kurum nereden nerelere gelmiş. Eskiden spor tesisi azlığına rağmen şehrimizin ev sahipliği yaptığı ulusal ve uluslararası müsabakalara yetişemezdik. Türkiye ve dünya çapında elde edilen şampiyonlukları ve başarıları gazete sayfalarımıza sığdıramazdık.
Şimdi modern ve uluslararası spor tesislerin çokluğuna rağmen Eskişehir sporu bitmiş durumda. 
*
Havuzlarda yaşanan kavgalar, sürgünler ve taciz olaylarına rağmen işleri güçleri yüzme yavuzundan gelen milyonların musluğu kesilmesin hedefi içinde olan bir anlayış. 
Biraz araştırınca Eskişehir’de 50 kulübün olduğunu, Yenikent ve ESOGÜ havuzundan 13 kulübün aktif yararlandığını öğrendim. 
Bu kulüplerden 6 tanesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan kulüp olması. 
*
Havuzda rant o kadar fazla ki, devlet kurumu ve çalışanları bile kendi bünyesinde kulüpler kurarak pastadan fazlasıyla payını alıyor.
Kendi kulüplerindeki çocuk, katın, erkek ve karma yüzme ders ücretleri aylık 240 TL.  Saatlik, iki aylık vs. daha birçok alternatif ve fiyatta yüzme kursu var.
Bu yetmezmiş gibi, diğer kulüplerden de her sporcu için kayıt ücreti olarak İl müdürlüğüne 190 TL pay alınıyor.
*
Amacı gençliğe, spora ve sporcuya hizmet etmek olan bir kurum neredeyse ticarethaneye dönmüş.
En büyük rant kavgasının yaşandığı yer ise havuzlar.
Milyonların döndüğü havuzlarda paralar nerelere akıyor, devlet kurumu tarafından kurulan kulüplerin hesapları nasıl denetleniyor bilmem ama; taciz, kavgalar, sürgün gibi olaylarla son günlerde adını duymaya başladığımız Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde, havuzlardaki rant savaşı devam ettiği ve olaylara sessiz kalındığı sürece havuzlardan pis kokular yükselmeye devam edecek.