2023’e dair dilek ve tahminler var… Kimi ekonomik, kimi siyasi… Ülke ve kente ilişkin… Kişi bazlı tahminler var… Akıbeti merak edilenler de var…Şüphesiz ‘akıbeti merak edilenler’ kategorisinin başında Harun Karacan var.

Merak edilen, AK Parti Milletvekili olan Karacan’ın siyasi geleceği… Karacan bundan sonra ne yapacak? Yeniden aday olacak mı?
Vekilliğe devam ederse bu Eskişehir’den mi olacak?
2014 yerel seçiminde AK Parti’nin Büyükşehir Adayı olan Karacan’ın 2024 seçimi için böyle bir isteği, beklentisi olabilir mi? Ya da birileri Karacan’a yine ‘adayımızsın’ der mi?
2009-2013 arasında Ticaret Odası Başkanlığı yapan Karacan’a “Eskişehir’in Evladı” yakıştırması yapılmıştı.
Eskişehir’i ve esnafını TOBB’da başarıyla temsil eden Karacan, Kasım 2015’te Milletvekili seçildi. 2018’de yeniden seçilen Karacan, Genel Başkan Yardımcılığı da yaptı.
Karacan’ın kısa özgeçmişini neden yazdım!
Günümüzde siyasi aktör çok zor yetişiyor. Hele Karacan gibiler çok çok az… Eskişehir’i karış karış, sokak sokak, kişi kişi bilen… Ankara’yı, İstanbul’u, kurumları, dengeleri bilen…
Harun Karacan aslında doğup büyüdüğü Eskişehir’e ve hemşerilerine hizmet etmek için AK Parti ile ciddi bir rüzgar yakalamıştı. Hizmet etti ama potansiyelinin çok altında kaldı.
‘Çevresel’ faktörler Karacan’ı durdurdu! Kendisinin de bu süreçte hataları oldu… Hatalarının nedeni Karacan’ın bi türlü ‘politik’ kişilik olamaması.
Her zaman düz bir adam oldu.
Ne düşünüyor, ne hissediyorsa pat diye söyledi… Öyle yanındakine falan değil doğrudan muhatabına… Hatta SMS attı... Metrekareye düşen ‘kişi’ sayısı hesaplayıp attığı SMS’ler çok meşhur!
‘Amann boşver’ deyip geçmedi, geçemedi…
Ne kadar yardım ettiyse o kadar kötülük gördü. Yılmaz Hoca’dan sonra ‘sırtından vurulma’ konusunda ikinci sırada gelir.
Hal böyle olunca Karacan küstü, kırıldı, çekildi… Ama bitmedi!
Zamanla Harun Karacan ismi serzenişle anılır oldu… Umudun yarattığı hayal kırıklığından kaynaklı serzeniş…
Evet, ne diyorduk? Karacan’ın akıbeti…
Karacan Cephesi’nde manzara böyle görünüyor… Peki, o zaman yazımın başlığı neden böyle? Bana göre Karacan’ın bu olumsuz durumu toparlaması bir haftasını alır… Hayır, 10 gün sürmez!
Belki gördünüz, yeni yıl akşamı ziyaretler yaptı… Polis, itfaiye, hastane, özel ev ziyaretleri… Polislerle diyaloğu… İtfaiye ziyareti… Bir adamın köyünü, köylüsünü o adamdan daha iyi tanıyorsan… Seçmende yerin her zaman ayrı olur.
Karacan’ın hastane ziyareti ise tamamen şova dönmüş… Malum en güçlü olduğu yer hastaneler… Kapıdaki güvenlikten kantinde tek başına çay içen adama, kendisini görmezden gelen hemşireden selam vermeye çekinen hasta yakınına…
İsmiyle hitap etmeler, telefonda kayıtlı yakınını aramalar… Karacan’ın “Bunla önemli, saten ve abem” gibi kelimeleri kullanması da geceden kalan renkli anlar olmuş.
Karacan o gece sahaya inerse neler olacağını gösterdi. Halkla arasının hala çok iyi olduğunu gördük. Pek çoklarının bir yılda yaptığı ‘siyaseti’ Karacan bir gecede yaptı. Karacan ‘yıkılmadım, ayaktayım’ derken ‘fırsat verilmesi halinde’ neler yapacağının mesajını da vermiş oldu.
Bi nevi fragman…   
2023’te ne olacak bilmiyoruz. Kim kazanır kim kaybeder belli değil ama yeni yıl “Harun Karacan zamanı” olacak gibi…