Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu’nu tam 15 yıl önce kaybettik. Brezilya’da verdiği konserden dönen Necipoğlu, 1 Haziran 2009’da uçağın düşmesi sonucu ölmüştü.

Kaza ayrı bir üzücü olaydı, cenazesinin aylarca bulunamaması ayrı bir üzmüştü. Necipoğlu'nun cenazesi iki buçuk yıl sonra bulunmuştu.

Dünyaca ünlü arp sanatçımız Necipoğlu, unutulmuyor. Başarılı öğrencileriyle ve mesai arkadaşlarının anılarında yaşıyor. Fatma Ceren Hoca, Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio'ya konser vermeye gitmişti.

Air France Havayolları'na ait uçakla ülkesine dönüyordu. 104 yolcusu bulunan uçak, Atlas Okyanusu'na düştü. İşte bu kazada can vermişti…

Fatma Ceren Necipoğlu, henüz 37 yaşındaydı...

Yaklaşık iki buçuk yıl sonra bulunan cesetlere DNA testi yapıldı. Cesetlerden birinin Necipoğlu’na ait olduğu belirlendi. İstanbul’daki ailesine bildirildi. Cenazesi Fransa’dan Türkiye’ye getirildi.

Kanlıca Mezarlığı'nda tam iki buçuk yıl sonra toprağa verildi. Aynı gün Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, İstanbul’da Necipoğlu’nın anısına konser verdi.

Çok sevilen ve trafik bir şekilde aramızdan ayrılan Necipoğlu, çok sevdiği ve 2001’de 2009’a kadar yaşadığı Eskişehir’de unutulmuyor.

Sultandere’deki bir parka ismi verilmişti…

AÜ’de adına ithaf edilen arp ile yaşatılıyor. İstanbul'da bir müzayededen satın alınan arp, Fatma Ceren Hoca’ya ithaf edildi. Arp, koruma altına alınması için rektörlük tarafından, Devlet Konservatuvarına verildi.

Koruma altına alınan arpın yanında Ceren Hoca’ya ait kitaplar, son anma konseri ve onun için hazırlanan CD bulunmakta. Arp, 100 yıllık ve kullanılabilir durumda.

Yine Güzel Sanatlar Fakültesi'nden bir hocamız Ceren Hoca’nın büstünü yaptı.

AÜ Devlet Konservatuvarı'nda 2001 yılından beri öğretim görevlisi olarak görev yapan Fatma Ceren Necipoğlu, İstanbul Pendik Merkez İlkokulundan 1984 yılında mezun oldu.

İstanbul Alman Lisesi, İstanbul Belediye Konservatuvarı ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Arp Bölümlerinde eğitim alan Necipoğlu, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Arp Bölümü ileri devresi ile Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümüne devam etti.

1997 yılında buradan mezun olan Necipoğlu, Louisiana Devlet Üniversitesi Müzik Fakültesi Arp Sanat Dalında 1999'da, Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi Arp Sanat Dalında da 2001 yılında yüksek lisans eğitimi aldı.
Fransızca, İngilizce ve Almanca'yı iyi derecede bilen Necipoğlu, 2001 yılında AÜ Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Üniversitede Arp Sanat Dalının kurulmasına öncülük eden Necipoğlu, 61 sanatsal etkinlikte yer aldı.

Necipoğlu'nun yetiştirdiği öğrencilerinin de birçok başarısı bulunuyor.

Huzur içinde uyusun…