Yaz geldi… Kendimizi parklara atmaya başladık. Eskişehir bu konuda çok şanslı… Şehir merkezinde, yakın mesafede doğayla iç içe kalabildiğimiz yeşil alanlarımız var.

Şelale Parkı, Sazova Parkı, Kent Park, Millet Bahçesi, Dede Korkut Parkı…

Hepsi çok güzel, hepsi dolup taşıyor…

Benim favorim Kanlıkavak Parkı…

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle en rağbet gören yeşil alanların başında geliyor. Porsuk kenarında yer alması ayrı bir güzellik…

Oturma grupları yetmiyor, hatta bazen sandalyemizi atacak yer bulamıyoruz.

Bu tür büyük parklarda sorun yok.

Öte yandan mahalle aralarındaki nispeten küçük parkların sorunu bitmiyor. Şikayetler alıyoruz. Ve bunlar her geçen yıl artıyor…

Sorumlu belediyeler buradaki oyun ve oturma gruplarına yeteri kadar özen göstermiyor. Benim gözlemim bu… Hor kullanma da olabilir, bütçe meselesi de olabilir… Sonuçta böyle bir sorun var.

Ama ben bugün başka ve daha önemli bir sorundan bahsedeceğim.

Parkların güvenliği her geçen gün bozuluyor!

Temizliği, bakımı neyse de güvenlik çok önemli bir sorun. Çevremdeki bazı kişiler çocuğuyla bu tür parklara gidemediğini söylüyor.

Gürütü çıkaran motoruyla gelen mi ararsın, tehlikeli ırk köpekleriyle gelen mi dersin… Masalara zarar verenler, çöpünü banklara bırakıp gidenler… Kavga eder gibi konuşanlar… Alkol alanlar…

Bu tür parklarda ne ararsan var!

Ekonominin de bozulmasıyla bu tür parklara ilgi artıyor. İnsanların biraz nefes alacağı, küçük bir piknek yapacağı mekanlar daha nezih olmalı.

Bunun bir yolu var aslında…

Polis ve bekçi denetimi var elbette ama bunlarla bir yere kadar sonuç alınıyor.

Bu parklara güvenlik kamerası ve daha fazla aydınlatma gerekiyor. Caydırıcı olacağını düşünüyorum. Bunu çoğu kişiden de duydum. Bu tür yeşil alanlara mutlaka kamera konulmalı. Ve elbette aydınlatma biraz daha artırılmalı.

Aydınlık olsa sıkıntı işlerin yarısı olmaz!

Kamera da büyük oranda caydırıcı olur.

Belediye ya da belki bir işbirliğiyle bunu yapmalıyız. Bu sayede parkların temizliği de bir benze sağlanır. Yiyip içtiği masayı öylece bırakıp gitmezler belki…

Mahalle arasındaki parkları ıslah etmeli, yeniden gözden geçirmeliyiz. Bazı insanların tek eğlencesi bu parklar… Gereken özeni göstermeliyiz.