Deniz Baykal, Recep Tayyip Erdoğan için şöyle demişti: Adı Recep Tayyip Erdoğan olan biri laikliğin teminatı olamaz, olmamalı, oldurmayın!

Cümlenin sonundaki ‘kalıbı’ çok sevdim ve zaman zaman kullandım.
Bu yazıda bir kez daha kullanacağım.
Önce biraz geriye gidelim, mevzuya dalalım. 24 saat siyasetin konuşulduğu bir evde büyüdüm. Siyaset zor iş… Para olsa da zordur, vakit olsa da zordur… Makam olsa da zordur… Ne olursa olsun siyaset zordur.
Hele ülkemizde… Siyasetin her zaman kelle koltukta yapıldığını düşünürüm!
Hele şehrimizde… Seçilmiş bir bakanını darağacına göndermiş bir kentiz biz! Ve o travmayı hala atlatamadık. Hala analar babalar çocuklarına ‘Siyasete bulaşma’ der! Siyasete girme değil, siyasete bulaşma!
Siyasetçi olmak zor, siyasetçinin yetişmesi de zor!
Hele Eskişehir’de…
Parti fark etmeksizin ‘say’ desek 50-100 kişi…
Hele genç siyasetçi…
Yok denecek kadar az!
Bugün yazıma konu olan Hakan Çizmelioğlu… 18 yaşında AK Parti’ye girip AK Parti’de büyüyen Hakan Çizmelioğlu…
Seçimde 4. Sıra Milletvekili Adayı gösterildi.
Daha öncesinde teşkilatın her kademesinde görev yaptı, her seçimi gördü. Müthiş bir tecrübe…
Seçimde neler yaptığına sonra geleyim… Önce Tepebaşı İlçe Başkanlığı… Zor bir dönemde görevi üstlenen Çizmelioğlu, bir iki eksikle vazifenin hakkını verdi. İlla puan vermek gerekirse 10 üzerinden sekiz diyelim…
Pandemiden ekonomik sıkıntılara, teşkilat yorgunluğundan güçlü rakibine kadar… Onca zorluğun üstesinden gelmeyi başardı. Esnafla simit-çay, mahalle buluşmaları, gönül sofraları…
Yedi sekiz programı vardı böyle…
Programlarıyla ‘dalga’ geçenler bir süre sonra ‘aynı’ programları yapmaya başladı. Bana kalırsa o tür siyaset tarzı Hakan Çizmelioğlu ile sona erdi. Hem zamanın ruhu hem de bir daha kimseden öyle bir performans göreceğimizi sanmıyorum.
Kongresi hala konuşuluyor…
Teşkilata çeki düzen vermesi ve hep diri tutması nedeniyle Çizmelioğlu için ‘Kara Kuvvetleri Komutanı’ benzetmesi yapıldı.
Aday adayı olan Çizmelioğlu, dördüncü sıraya konuldu.
Ahh Eskişehir!
Tam burada 2018’de beşinci sıraya konulan CHP İl Başkanı Sinan Özkar’ın “Eskişehir’de siyaset yapmak zor ama ben siyaset yapmaya devam edeceğim” sitemini hatırlayalım.
Eskişehir’de ‘çocuk’ olarak görülen, ‘daha önünde yıllar var’ denilen Çizmelioğlu’nun ‘devreleri’ çok kritik görevlere geldi. Hem de yıllar önce…
Ahh Eskişehir!
Adaylık sürecinde elbette Çizmelioğlu’nun gerçek gücünü göremedik. Evet yaptı, çalıştı, koşturdu ama Çizmelioğlu’nu tanıyanların beklentisi çok daha yüksekti.
Hakan Çizmelioğlu’nun 20 yıllık aktif siyasi 14 Mayıs akşamı ‘sona ermiş’ görünüyor! Peki, bu hikaye burada bitecek mi?
İşte tam bu noktada Deniz Baykal’ın sevdiğim kalıbına dönelim…
Çizmelioğlu’nun hikayesi burada bitemez, bitmemeli, bitirmeyin!