06.05.2020, 12:48

Tarım emekçileri unutulmasın!

Her yıl Türkiye’de sayıları bir milyonu aşan tarım emekçileri genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelerek 4-8 ay boyunca 50 ilde çalışıyorlar. Bunlardan biri de Eskişehir Alpu ilçesi: Alpu Merkez, Bozan, Osmaniye, Bahçecik, Karakamış gibi mahalleler işçilerin yoğun olarak çalıştıkları yerler. 900 küsur işçi 15 Nisan’da yazdığım mahallelere geldiler. Oraya gitmeden elbette çalıştıkları koşulları tam olarak anlayamayız; ancak gazeteciler olarak edindiğimiz bilgilerle vatandaşı aydınlatmalıyız. Keza asıl değineceğim konu 2020 yılında hala bu insanların elektrik ve banyo sorunlarının olması.

Dünya kadar borçla belediyeyi devralan Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller işçilere özel gerekli önlemlerin alındığını anlattı. Kısaca bahsedeyim; toplamda 270 çadır bulunuyor. Yaklaşık 1550 metre civarında yol yapıldı. 1600 metreden su getirildi. 16 çeşme, 20 çöp konteyneri ile Alpu Belediyesi tarafından 10.000 adet maske dağıtıldı.

Neden bunları anlattığıma gelince; Başkan Gürbüz Güller belediyenin imkanları ile bunları yapıyor ve uğraşıyor. Burada dikkat edilecek en önemli ayrıntı ise mevsimlik tarım işçilerinin tuvalet, banyo ve elektrik sorunlarının olması. Korona günlerinde gerekli hijyenin eksik olması bile insana korkunç geliyor. Emekçiler saatlerce tarlalarda çoluk çocuk demeden çalışıyor. En ufak bir pozitif vakada facia ile sonuçlanacağı gibi önüne geçmek bile zor olabilir. Bu yazının yayınlandığı tarih; 6 Mayıs, 15 Nisan’dan bu yana bir ay dolmak üzere. Alpu Kaymakamlığı ve Eskişehir Valiliği konuya acilen el atmalı.

EYT ve deterjan

Başlığı görünce “Ne alaka” diyebilirsiniz ancak okudukça ilginç gelişmelerin yaşandığını göreceksiniz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eskişehir şubesi üyeleriyle birçok yayın ve röportaj gerçekleştirdim. Önceleri bir tane olan dernek sayısı Ocak ayında yapılan Olağanüstü Genel Kurul’dan sonra bazı anlaşmazlıklardan dolayı zamanla ikiye bölündü. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir paylaşım dikkatimi çekti; ‘EYT logolu deterjan markası’

Bazı üyelerin tepkisini çektiği gibi olumlu yorumlar da vardı. Edindiğim bilgilere göre; bir deterjan firması EYT logosunu paketlerine bastırdı. Sebebine gelince; derneğin üyelerine hediye etmek. Sonucun verimli olup olmadığını bilmiyoruz. Belki önümüzdeki günlerde açıklama yapılır. Ekonomik gidişatın kötüye gittiği günlerde bu tarz desteklerin yapılması olumlu, tabi önemli olan sonuç.

Yıkıcılıktan ziyade yapıcı olunması şart.

Çalışkan'ın EUVEN başarısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Çalışkan başarılı bir bilim insanı, Çalışkan’ı akrep venomları üzerine gerçekleştirdiği inanılmaz çalışmalarıyla tanımıştım. Sonrasında ise Proje Sorumlusu görevini icra ettiği, mülteci kadın ve kız çocuklarına yönelik eğitimlerin verildiği Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nde yayın yapma fırsatımız olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde gurur verici bir gelişme yaşandı. Değerli Bilim İnsanı Çalışkan, yürütmüş olduğu çalışmalarından dolayı “European Venom Network” (EUVEN) araştırmasına TÜBİTAK’ın da onayıyla Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Ülkemiz için daha birçok faydalı araştırmalar yapacağına şüphemiz yok. Kendisini tebrik ediyor ve kutluyorum.

Kan ve siyaset

Ülkenin dört bir yanında, muhalif- iktidar ayrımı yapılmadan, azalan stoklardan dolayı Kızılay’a kan bağışı konusunda çağrıda bulunuluyor. Bazı düşünceler AK Parti ve Kızılay’ı aynı potada eritip “Kan vermeyin” diye söylemlerde bulunuyor.

Hayatın olduğu yerde canın kurtarıldığı yerde lütfen siyasetten bahsetmeyelim. Sonra bir gıdım ilerleyemiyoruz işte

Yorumlar (7)
Hakan ÖZBURUN 7 ay önce
Merve hanım o deterjan hediye filan değil. Gönül hanımın eşi Alper Özüpak ın eyt yi kullanarak rant elde etmek istemesi. Detaylı bilgi isterseniz Eskişehir EYTSYDD olarak bu konuda bilgilerimizi sunarız. Saygılarımla
Hakan ÖZBURUN 7 ay önce
Merve hanım o deterjan hediye filan değil. Gönül hanımın eşi Alper Özüpak ın eyt yi kullanarak rant elde etmek istemesi. Detaylı bilgi isterseniz Eskişehir EYTSYDD olarak bu konuda bilgilerimizi sunarız. Saygılarımla
Cemil taşer 7 ay önce
Eskişehir eyt seçilmiş başkan
Kadir arıkoglu
Diğeri sözde dernek ortalık karıştırıcı
Cemil taşer 7 ay önce
Eskisehir de seçilmiş başkan Kadir arıkoglu
Sözde diğer dernek ortalık karıştırıcı
Bu dernek kimsenin mali hükümdarlığına değil
Emekçilerin derneği halk in sesi olmali
Dinçer Yıldız 7 ay önce
Hiçbir üyeye gelmedi amaç ticaret
Cahitsk26 7 ay önce
Mustafa Avcı bana detarjan ücretini bağış makbuzu yazarız dedi hanginiz yalan söylüyor
Dilek Alp 7 ay önce
Merve hanım corona öncesi gündeme geldi deterjanlar. Tüm yönetim için 15tl den gelen deterjan bedelleri toplanıp EYTSYDD merkeze gönderilecek sonra 20 -30 tl arası belirlenen tutara bunlar bağış makbuzu karşılığında dağıtılacak aradaki kalan fark il derneğinin olacaktı. Tepkiler olunca üye olanlara 60 tl olan üyeliği 80 tl yapıp hediye verelim denildi ama oda olmayınca kargo parası çok deyip bir çok il e gönderilmedi.
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@