Eskişehir öğrenci kenti olarak biliniyor. Bu unvanı ‘tek üniversitemiz’ varken aldık. Anadolu Üniversitesi varken… Sonra iki derken üç üniversitemiz oldu. Üniversite sayısı arttı ama öğrenci kenti olan Eskişehir, üniversite kenti olamadı!
Belki bir iki tane özel üniversite daha gerekli, bilmiyorum…
Şehir, kocaman bir kampüs havasında aslında…
Kampüsler şehir içinde… Hepsi iki adım uzaklıkta… Bizim kampüsler, diğer kentlerle kıyaslanmayacak derecede kent merkezinde… Öte yandan fiziki olarak yakınlık kente yakın olduğunuz anlamına gelmiyor.
Akademi, kente yakın olmalı mı?
Bu sorunun doğuracağı tartışmayı başka bir yazıya bırakalım.
Bu yazıda üç üniversitemizin kentin gündeminde olmamasına değinelim. Hemen hemen hiçbir tartışmada AÜ, ESOGÜ ve ESTÜ’yü göremiyoruz.
Trafikten çevreye, kültür sanattan ekonomiye… Hiçbir alanda/sorunda akademi fikir beyan etmiyor.
İşte son olarak Çifteler’den kent merkezine getirilmesi planlanan su meselesi…
Bu konu sadece DSİ yetkilileri, il başkanlarının konusu mu?
En başta fikir belirtmesi gereken kurum belki de akademi… Su buraya gelmeli mi? İlk önce buna cevap vererek nasıl gelmeli, nereden gelmeli gibi sorulara yanıt vermeli…
Gündeme ortak olmalı, ışık tutmalı, yol göstermeli…
Anadolu Üniversitesi , Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi… Üçünün de ilgili bölümleri, hocaları şu ana kadar bi şey demedi. Elbette fikirleri vardır. O halde neden bir şey demiyorlar?
Yoksa diyemiyorlar mı?
İkinci durum daha kötü! Susuzluktan bile kötü…
Bizim üniversitelerin iletişim sorunu yaşadığını da düşünüyorum. Ne zaman haber olsalar hep bir sorunla gündeme geliyorlar. Özellikle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi son aylarda giderek artan bir şekilde iletişim sorunu yaşıyor.
Mezun olduğum okul, ülkenin en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Geride kalan yıllarda çok yol aldı… Az zamanda büyük işler başardı ama iletişim sorununu bi türlü çözemedi.
Diğer iki üniversitemizde de benzer sorunlar var ama ESOGÜ’nün iletişim sorunu bambaşka bir boyuta ulaştı…
Aslında kısıtlı imkanlarla ESOGÜ’de başarılanlar daha fazla… Dediğim gibi kısa sürede çok yol aldı… Geleceği de çok parlak… En kısa sürede sorunu çözmesi dileğiyle…
Bu arada Osmangazi Üniversitesi’nin adı 1 Temmuz 2005’te Eskişehir Osmangazi Üniversitesi oldu. Yolu açık olsun…