Eskişehir’in turizmde geldiği noktayı zaman zaman bu köşede dile getiriyoruz. Yıllar önce şaşıracağımız veriler, fotoğraflar ve paylaşımlar artık bize sıradan geliyor.
Devrim’in önünde beş otobüs görünce şaşırmıyoruz!
Köprübaşı’ndaki tur otobüsleri… Gondol sırası bekleyenler… Odunpazarı’ndaki kalabalık artık bizi hayrete düşürmüyor. Sivrihisar’ı gezenler, Yazılıkaya’yı soranlar… Turizm konusunda geleceğimiz parlak.
Öte yandan sağlık turizminde de söz sahibi olmaya başladık. Nitelikli personel, modern yatırımlar Eskişehir’i iyi bir noktaya taşıdı. Temeli Tıp Fakültesi ile atılan sağlık turizmi sektöründe Türkiye’de tercih edilen iller arasına girdik.
Ülkemize sağlık turizmi için gelenlerin en çok tercih ettiği iller arasında Eskişehir, ilk 10’da yer alıyor.
Daha yolun başındayız… Kızılinler’deki termal tesisler tamamlanınca çok başka bir seviyede olacağız. O iş biraz uzadı ama eli kulağında gibi… Vakit kaybettik ama rakip şehirlerle arayı hızlıca kapatacağımızı düşünüyorum.
Eskişehir’in kurumsal ve modern sağlık tesisleri var. Yetişmiş uzman sağlık ekibi var… Kentin diğer artı yönlerini de ekleyince Eskişehir, sağlık turizmi merkezi yolunda hızla ilerliyor.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre Eskişehir’e yapılan uluslararası başvurular 2021 yılında yüzde 0,18 iken, 2023 yılında yüzde 2,1’e yükseldi.
Gelen hastaların yüzde 30’u kamu hastanelerinden, yüzde 12’si üniversite hastanesinden, yüzde 58’i özel hastane ve muayenehanelerden hizmet almış. Uluslararası sağlık turizmi alanında Eskişehir’i çoğunlukla Asya Pasifik, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri tercih etmiş.
Eskişehir Şehir Hastanesi…
Yunusemre Devlet Hastanesi…
Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi…
Şehir Hastanesi 1150 yatak kapasitesi, 37 ameliyathanesi ve 450 hekimle hizmet veriyor. Çoktan ‘Bölge Hastanesi’ oldu. Yeni başlayan parkinson hastalarına beyin pili ameliyatı ile ülkemizde kamu hastanelerindeki sayılı merkezlerden biri oldu.
Kalp damar cerrahisinde by-pass cerrahisi hastaları da Şehir Hastanesi’ni tercih ediyor. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp ünitesinde ozon, kupa ve hacamat tedavisi de sağlık turizmi açısından ilgi çekici oldu.
Yunusemre Devlet Hastanesi özellikle tüp bebek tedavisinde, kornea naklinde ve fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında başarılı hizmetler veriyor.
Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi de yurtdışından gelen hastaların tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, teknolojik alt yapı konusunda Avrupa standartlarını yakaladı. Hastaların diş problemlerinin tespit ve teşhisinde yapay zeka uygulamasını da yerli yazılımla ülkemizde ilk defa pilot uygulama olarak devreye aldı…
Kızılinler’deki termal tesislerde hayata geçince sağlık turizmi merkezi olacağız. Eskişehir her yönüyle tercih edilen bir kent olacak.