Takvimlerimizde 2022 sayısına veda ederken geride neler bıraktığımıza baktığımız bir aydayız. Herkesin elinde, kafasında yeni yılda yapacaklarına dair hayaller ve planlar listesi.

Yapılmak istenenleri düşündüğümüzde heyecan duyarken bir taraftan da bazen kaygı bazen de öfke duyabiliyoruz. Sadece bir yılı geride bırakırken değil o yıl içinde de neler yapabilirizi yazmak istedim sizler için. Psikolojik sağlamlığınız için elbette sizin de yapabilecekleriniz var. Hatta sizin yapabilecekleriniz daha fazla. Öncelikle ertelediklerinizden başlayalım mesela. Ama ertelediklerinizi yeni yılda hemencecik yapmaktan bahsetmiyorum.

Ertelediklerinizi fark edin:

Erteleme davranışı; bir çocuğumuzun bazen kaygıdan, bazen en iyisini yapamama korkusundan bazen de yerine koyduğumuz davranışı daha cazip bulduğumuzdan sıkça tekrarladığımız bir davranış kalıbıdır. Ertelediklerinizi yapamadığınız için kendinizi suçlamak yerine erteleme sebeplerinizle birlikte yerine koyduklarınızın size kattıklarını ve sizden götürdüklerini ele alacağınız bir yeni yıl dilerim.

Değişime bakış açınızı değiştirin:

Bu kısım daha çok ‘’ben böyleyim değişemem.’’cilere gelsin. Yeterli koşulları sağlamak bazen zor olsa da herkes, her şey, her an değişime uğrayabilir. Bunu bildikten sonra ise sıradaki düşüneceğiniz şey önünüzdeki durumun sizin ne kadar kontrolünüzde olduğudur. Farkında olmadan kontrolünüzde olmayan şeyi sanki kontrolünüzdeymiş gibi sık boğaz ediyor olabilirsiniz. Kontrol edebileceklerinizle kontrol edemeyeceklerinizi ayırt edebileceğiniz bir yeni yıl dilerim.

Kendinize kendinizle geçireceğiniz zamanlar yaratın:

Söz konusu psikolojik sağlamlık olduğunda ne zaman bu iyilik hali risk altındadır biliyor musunuz? Kendi sınırlarınızı oluşturmadığınızda ya da oluşturamadığınızda. Unutmayalım ki siz de en az diğer herkes kadar, çocuğunuz kadar, eşiniz kadar, ebeveynleriniz kadar, arkadaşlarınız kadar, yöneticileriniz kadar (bu liste uzar gider.) değerlisiniz. O yüzden kendinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi dinleyeceğiniz zaman dilimleri oluşturun. Dinlediklerinizden elde ettiğiniz ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalışın. Önce siz kendinizi anlamaya, motive etmeye, tebrik etmeye istekli olun. Önce siz kendinize teşekkür edin başardıklarınız için, gösterdiğiniz çaba için. Kendinize tebriğinizin ve teşekkürünüzün bol olduğu bir yeni yıl dilerim.

Güçsüz de olabileceğinizi kabul edin:

Düşünsenize her şeyle baş edebildiğinizi, herkesin sizi ‘’güçlü kişi ‘’ diye tanımladığını. Bu hep böyle devam eder mi sanıyorsunuz? Etmesin de zaten. Kendi gücünüzün yanında başkalarının da sorumlulukları yüklenir zamanla omuzlarınıza. Yine geldi konu sizin sınırlarınıza. Herkes gibi siz de zaman zaman mutsuz, güçsüz, depresif, agresif, suçlu, pişman, çaresiz, hayal kırıklığına uğramış (bu liste de uzar gider.) olabilirsiniz. Olumsuz duygunuza yer açın, kabul edin, onu anlamaya çalışın ve zamanı geldiğinde uğurlayın. ‘’Hemen’’ değildir belki zamanı. Ondan öğrenecekleriniz olabilir. Gücünüzle ve güçsüzlüğünüzle yan yana kalacağınız bir yeni yıl dilerim.

Uzman Klinik Psikolog Şule Ulutürk