100 kişiye sorsak ‘’hayat amacınız nedir?’’ diye en az 30-40 kişi ‘’mutlu olmak’’ diyecektir. Hem bireysel hem toplumsal refahın gerçekleştirilme gayesi olarak görülen ‘’mutlu olmak’’ ancak mutsuz olmak göze alındığında ulaşılabilen bir duygu durumudur. Nasıl yani? Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Mutlu olmak istiyorsak neden mutsuz olalım ki? Çünkü her hoş duruma karşılık bir hoşnutsuzluk, her iyilik haline karşılık gelen bir kötülük hali, her mutlu oluşa karşılık gelen bir mutsuzluk vardır.

Mutluluğumuzu sağlıklı oluşumuzla eşleştirdiğinizi düşünelim. En ufak bir sağlık problemi bile sizi yıkabilir. Hep eğlenceli olmaksa mutluluk sizin için, yarım saat sıkılmak sizi mutsuz etmeye yeter. Hep genç kalarak mutlu olacağını düşünen bir insan yaşlandıkça acı çekecektir.

Peki hayatı sadece mutlu anlar için mi yaşarız? O zaman herhangi bir ameliyatta ya da doktor tedavisinde çektiğimiz acı hayatımızın bir bölümünü yok edecektir. Peki başarılı olarak mı mutluluğu yakalıyoruz? O zaman küçük bir başarısızlığımızda hayata küsebiliriz.

Hiçbir canlı sürekli olarak sadece mutluluk hissedemez. Mutluluk verici hormonlarla bile bu mümkün değildir. Çikolatayı düşünelim, yiyoruz mutlu oluyoruz o an vücudumuza ya da dişlerimize etkisini düşünmüyoruz. Ama sonrasında? İnsanın mutsuzluğu önleyebilmesi için kendini bütün deneyimlere kapatması gerekir. Bununla ilgili 17. Yüzyılda yaşayan Fransız filozof Blaise Pascal’ın şu sözü durumu açıklayacaktır. ‘’Dünyadaki bütün talihsizlikler insanların evlerinde oturmamalarından doğar.’’ O zaman evlerimizde oturup hiçbir şey yapmadığımız, kendimizi her şeye kapattığımız sürece hayat boyu güvenceyi sağlayabilir miyiz?

Peki mutsuzlukla karşılaştığımızda onunla yaşamaya nasıl devam edeceğiz? Öncelikle onun varlığını kabul ederek. Olumsuz duygu durumuna iyi gelen şeyler arasında müzik dinlemek ve müzik yapmak vardır. Düzenli spor ve hareket de yine mutsuzluğa ümit olmuş, kanıtlanmış etkilere sahiptir. Birbirlerine aidiyet hisseden dostlara, duygularını paylaşan, anlamaya çalışan ilişkilere sahip kişiler de dayanıklılığı mutsuzlukta da koruyabilen aracılar bulmuş demektir.

Mutsuz olmayı insan olmanın bir parçası olarak kabul etmek, mutlu olmak için insanı harekete geçirir. Bu yüzden depresyon vardır. Bu yüzden depresyon tedavisi mümkündür. Mutsuz olduğunuzda mutsuzluğunuzu fark edecek gücü kendinizde bulup harekete geçebilmeniz ümidiyle…