03.12.2019, 15:39

Volkan Doğan’ı muhalifleri bile özlemiş

Ak Parti adına ”Fecaat”

Volkan Doğan’ı muhalifleri bile özlemiş

Çare Dündar Ünlü diyenler çoğalıyor

CHP’nin, CHP’lilerin Eskişehir’de en rahat ettikleri döneme tanık oluyoruz. Ak Parti’nin Odunpazarı Meclisinde Murat Özcan’ı saymazsak CHP’ye muhalefet etmediği, daha doğrusu edemediği, kamuoyu oluşturamadığı ve il, ilçe başkanlarının teşkilatlarına umut, güven veremediği, hâkim olamadığını gözlemlemek çok zor bir iş değil.

 Hatta Ak Partili yöneticilerin kendileri ile ilgili haberler dışında medyayı sıkı bir şekilde takip ettiğini, TV programlarını izlediğini, rakiplerinin söylemlerinin çoğundan haberdar olduklarını düşünmüyorum.

Mesela Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un konuk olduğu bir programı Ak Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın ve bölgesini ilgilendirdiği için Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar’ın izlediğinden şüpheliyim. Bu bence bir eksikliktir.

Ama Çalışkan ve Acar ben, biz izledik ama yorum yapmamayı tercih ettik diyorsa bu eksiklikten ziyade fecaattir.

Düşünün Kazım Kurt siyasetin ağır isimlerinden biri olarak gündeme dair iddialı bir söylemde bulunuyor.  AKP bir daha seçim kazanamaz, bu son seçimleriydi diyor.

AKP İl Başkanı’ndan ses yok, İlçe başkanından ses yok. En ufak bir itiraz, karşıt bir söylem, biz ayaktayız, daha da güçleneceğiz diyen kısık bir ses bile duymuyoruz.

ESKİ’nin yüzde 60’lık su zammından sonra Büyükşehir Belediyesi’ne ve Yılmaz Büyükerşen’e oy verenlerin gösterdiği tepki, Ak Parti’nin gösterdiği tepkiden daha etkili duruyor.

Tepebaşı’nda Ak Parti’nin Ahmet Ataç’ı 15 dakika huzursuz edebilecek kadar bir muhalefet yapamadığını da söyleyebilirim.

Yani Ak Parti hem genel politikanın, ekonominin kendilerini sıkıştırdığı alanda sessiz, mecalsiz, bir şey üretmekten, muhalefet yapabilmekten uzakta hem de şu an partiyi yönetenler bu kriz ortamını yönetmeye ehil gibi durmuyorlar.

Özellikle hakkında çeşitli iddialarla, yapması gereken çeşitli icraatlardan daha çok gündeme gelen medyayı kendisine düşmanmış gibi algıladığını düşündüğüm İl Başkanı Çalışkan’ın bu konuda karnesi çok zayıf.

Medya ve Tanıtım’dan sorumlu Basın Sözcüsü Burgaz’ın Eskişehir basınında kim var, kim yok pek haberdar değil gibi ama sürekli partiden ziyade kendisi için bir şeyler yapmak isteyen bir yansısı olduğunu bu sebeple Çalışkan ve İl’in derdini anlatacak kadar bile siyasetten uzaklaştığını düşünüyorum.

İlçeler içinde çok parlak, umut verici tespitlerim yok. Takip edeceğiz, ileride bazı koşullar değişir mi bakacağız. Lakin insanların parti içinde muhalifi çok olan Volkan Doğan’ı bile mumla arıyoruz dediklerine birkaç kez şahit oldum. Volkan Doğan’ın sadece genç olduğu için bu konuda aktif olduğunu düşünen, kıskanan küçük rol modelleri olduğuna da şahit oluyorum. Ama bunların komik geldiğini de söylemeliyim.

Sonuç olarak Ak Partinin şu an en önemli ihtiyacı bu krizi fırsata çevirebilecek etkili bir komutan. Liderliği yaparken sınırlarını çizebilecek, ilçeleri aktif hale getirebilecek, kendisinden ziyade partisine uygun temsiliyet ve ziyaretler yapabilecek muhtemelen de bu konuda referansı olan bir isme ihtiyaç var.

Bu karizmaya sahip, tabanı derleyip toplayacak bu koşullara en yatkın isim ise bana göre Dündar Ünlü ’dür.

Belki küstürülmüş, kendince haklı nedenlerle böyle bir düşüncesi olmayabilir. Ama partisini düşünen birilerinin en azından ikna konusunda kapısını çalabileceğini düşünüyorum. Ve hatta o kapıda belki de çoktan çalınmıştır diye de düşünüyorum.

Ötesini, berisini, detayını bilmem ama radikal değişikler olmazsa Kazım Kurt’un “AKP’nin son seçimi, bir daha seçim kazanamaz” söyleminin en azından Eskişehir’de tahmin değil tespit olacağını belirtmek istiyorum.

Yorumlar (0)
-3°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@