17.11.2020, 13:12

Hazırsan sahiplen!

Hayvanlar hayatımızda giderek daha fazla yer kaplıyor. Hayvan sevgisi, canlara duyulan merhamet, bununla beraber toplumsal duyarlılık ve sahiplenmeler sevindirici şekilde artıyor. Öte yandan ‘bir hevesle’ başlayan yolculuk çok kötü bitebiliyor. Bu yazıyı okumadan lütfen karar vermeyin!

Bir hayvan sahiplenmeyi düşünüyor, bir kedi veya bir köpekle birlikte yaşamayı hayal ediyorsunuz bu yazıya göz atmanızda fayda var. Şayet hayvan sahiplendirme konusunda şüpheleriniz var ise, bunun zorluklarına ve zahmetine karşı bilgili değilseniz ve kafanızın bir köşesinde ‘önce deneyim olmazsa bırakırım’ diye bir düşünce barınıyorsa bu işten hemen vazgeçin. Bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız aklınızda en ufak bir şüphe olmamalı ve size çıkartabileceği zorluklara karşı hazırlıklı olmalısınız. Onu sahiplenip doğal yaşam güdülerinden uzaklaştırdığınız, hazır yemeye ve sıcağa alıştırdığınız bir canı bir süre sonra sokağa bırakırsanız ne olacağını düşündünüz mü? Beslenemeyen, barınamayan ve ne yazık ki sokaktaki diğer cinsleri gibi kendini koruyamayan bir canı yüksek olasılıkla ölüme terk etmiş oluruz. Niyetiniz halis, arzu ettiğiniz bu olmasa dahi sonuç değişmez. Ellerinizle masum bir canın hayatı ile kumar oynamış olursunuz.

Bunları göze alamayacaksanız lütfen sahiplenmeyin.

- Kedi veya köpek fark etmeksizin aynı evde bir patili dostunuz var ise halılardan, koltuklardan veya evin aklınıza gelebilecek herhangi uç bir noktasında daha tüy olması kaçınılmazdır.

- Her hayvan eğitim konusunda başarılı değildir. Eğitimi kabul eden hayvanlar bile bunu hemen değil belli bir zaman sonrasında idrak etmeye başlar. Bu konuda sabırlı ve toleranslı olmak zorundasınız.

- Patili dostların tuvaleti sahipleri için ciddi bir sorundur. Bu konuda kedileri ve köpekleri biraz ayırmamız lazım. Kediler çok steril canlılardır. Büyük bir kısmı özel bir zahmete gerek kalmadan kum kaplarına tuvalet alışkanlığını kazanırlar. Ancak idrar ve dışkıları hem asitli hem de yoğun kokulu olduğu için kapalı tuvalet kullanmak, kumlarını sıklıkla temizlemek ve değiştirmek gerekir.

- Köpekleri ise günde iki üç kez dışarı çıkartmak ve tuvalet alışkanlıkları oturuncaya kadar bazen saatler süren gezintilere hazır olmalısınız.

- Şayet kedilerin kumunu temizlemez, köpekleri yeteri kadar ve düzenli olarak gezdirmez üstüne üstlük onlardan buna rağmen eve tuvalet yapmamalarını bekliyorsanız sorun onlarda değil kesinlikle sizdedir.

- Çocuğunuz bir sıkıntı yaşadığında hastaneye götürmez ve kendiniz halletmeye çalışır mısınız? Ya da kendi haline bırakıp geçmesini beklemeyi göze alabilir misiniz? Hayvanlar da bizim evlatlarımızdır. Onların da düzenli olarak kontrolleri, tedavileri, aşıları vardır. Evet, bu biraz masraflıdır ama bir o kadar da zorunlu bir uygulamadır.

- Sosyalleşmek ve oyun oynamak hayvanlar içinde bir ihtiyaçtır. Kediler ufacık bir ip ya da kâğıt parçası ile bile eğlenebilir ve kendini oyalayabilir. Köpekler ise bu konuda da zahmetlidir ve onlara zaman ayırmanız gerekir. Sizinle geçirdiği zaman onlar için değerlidir. Sizin komutlarınızı yerine getirmek, fırlattığınız bir topu alıp getirmek gibi basit işleri bile fazlaca önemser ve ihtiyaç duyarlar.

- Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemiz gerekir. Öyle ne yersek ondan verelim, yesin diye düşünmek hata olur. Kilosuna, ırkına ve kısırlaştırma olup olmadığına bağlı olarak seçilmesi gereken mamalar vardır. Onların sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesinde beslenme disiplini önemlidir.

- Kediler kendilerini temizleyen canlılardır. Çok su tüketmelerindeki sebep biraz da budur. Saatlerce kendilerini yalayarak temizlerler. Derileri yağlıdır ve suyu pek sevmezler. Bu sebeple onları mecbur kalmadıkça yıkamamak gerekir.

Köpekler ise suyu fazlaca severler. Sık dışarı çıktıkları için temizlenmeye ve sizin yardımınıza fazlaca ihtiyaçları vardır.

- Misafiriniz azalacaktır. Tüy, korku veya evde bulunan hayvanlarınız ile ilgili türlü türlü gerekçelerle evinize gelmek istemeyen çoğalır. Yakın çevreniz, aileniz dahi bu konuda acımasız davranabilir. Bunu anlayışla karşılayın ama o hayvanlarınızın o evin ferdi, sizin bir evladınız olduğunu da sakın unutmayın.

- Evde köpeğiniz ya da köpekleriniz var ise tatile rahat rahat gidemezsiniz. Evcil hayvan kabul eden tatil otelleri sınırlı ve çok pahalıdır. Onları bırakacağınız pansiyonlarında ucuz olmadığını unutmayın.

Kedi sahibi olanlar bu konuda biraz daha avantajlı. Şayet gerekli su ve mamayı bırakırsanız kediler birkaç gün rahatça geçirirler. Ancak kapıdan iki dakika bile çıksanız sizi deliler gibi özleyen, göz göze geldiğinizde dahi kuyruğu sevinçten pervane gibi dönen ve her koşulda, şartta sizi bu kadar seven canlar için tüm bunlara kesinlikle değer. Lütfen onların masum kalplerini üzmeyin, lütfen zahmete katlanamayacaksanız onların hayatı ile oynayıp sahiplenmeyin. Lütfen şu soğuk günlerde sokaklarda ki canları ihmal etmeyin.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@