Ajandam’ın 3 Kasım 2012 satırında Prof. Atilla Özer Karikatür Evi’nin açıldığı notu var… Önce Prof. Atilla Özer kim?

23 Nisan 2011’de aramızdan ayrılan Prof. Atila Özer, ülkemizin önde gelen karikatür sanatçısı, eğitimcisi ve yöneticisiydi. Sanatın her dalıyla ilgilenen Prof. Atila Özer, ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibidir.
Karikatür sanatına yıllarca hizmet etti, bu alanda pek çok ilke imza attı. Burdur’da doğdu, Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ni bitirdi.
İsmi Atila Özer Karikatürlü Ev (Espark yanında) ve Prof. Atila Özer Karikatür Müze Evi’nde (Odunpazarı’nda) yaşatılıyor. Karikatür sanatıyla çizer ve araştırmacı olarak ilgilendi. 1975 yılında Eskişehir’e yerleşti. 1979 yılında Anadolu Üniversitesi’nde göreve başladı. 
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu. 1978 yılında Nasreddin Hoca’nın doğduğu Sivrihisar Hortu Köyü’nde sergi açtı. 1983 yılında Anadolu Üniversitesi Karikatür Kulübü’nü kurdu.
Üniversitelerde verilen ilk karikatür dersini 1984 yılında Anadolu Üniversitesi’nde verdi. 2002’de Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu.
2004 yılında Eğitim Karikatürleri Müzesi’ni hayata geçirdi.
420 civarında karikatürü, Prof. Atila Özer Müze Evi’nde görülebilir.
Espark AVM yanındaki Prof. Atila Özer Karikatürlü Ev, ilk olarak Kurt Kiremit Fabrikası tarafından kullanıldı. 2012 yılında Tepebaşı Belediyesi tarafından restore edildi ve kullanıma açıldı.
Atila Hoca’nın ismini yaşatan merkez, pek çok sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Yıl boyunca yaklaşık 60 sergi izlenime sunuluyor. Yılda iki defa da çocuklara yönelik karikatür atölyesi etkinliği var.
Ülkemizin bu alandaki önemli sanatçılarından Prof. Atila Özer’i rahmetle anıyorum. Başta eşi Vicdan Özer olmak üzere ismini yaşatan herkese de teşekkürler…
Unutulmaması dileğiyle…