Eskişehir dendiği zaman mobilya ve soba sanayisi olarak hatırlanıyordu.

Türkiye'nin önde gelen lokomotif ve ekonomik şehirlerinden bir tanesiydi. Bunun en önemli sanayi sektörlerinden biri olan Eskişehir'in Tabakhane bölgesinde mobilya sektörü idame ettiriliyordu.
Bizim gibi bu şehirde hemen hemen mobilyacılar odasına imalatçı olarak kayıtlı olan 3 bin 300 tane mobilyacı esnafımız vardı.

Bu esnaflar tamamı mobilya sektörüyle ilgilenerek Türkiye'nin her tarafına mobilya sevk ediyorlardı.
Tabakhanede iyi bir ticaret vardı. İhracat yapıyorduk. Türkiye'nin her noktasına Edirne'den tutun Kars'a kadar gidiyordu.
Türkiye'deki mobilyanın, koltuğun ilk başlangıç noktası Eskişehir ve Ankara'ydı. Bunun haricinde Türkiye'de mobilya diye bir şey üretilmiyordu.
Bununda ana ticaret merkezi tabakhaneydi. 2000’li yıllar sürecinden sonra tabakhanede artık Eskişehir mobilyası dip yapmaya başladı. Yavaş yavaş yok olmaya başladı.
Bu süreçte Eskişehir'e bir mobilya AVM'si yapmak için mücadele verdik.

Maalesef yerel yönetimler izin vermediler. Eskişehir'e böyle bir sanayi sitesinin var olmasını istemediler. Maalesef 1960'lı yıllardan kalan bu eski baraka diye tabir ettiğimiz Tabakhane’nin şu andaki kalmış halinde mobilyalarımızı satamaz hale geldik.
Şehirde sektör bitti.
Ne acı ki bugün Eskişehir'de gerçekten bu işi ehliyle yapan sadece 3 bin 300'den 6 tane mobilyacı kaldı.

Tabakhane terk edildi.
Tabakhaneye bir çivi çakılamadığı için artık son günlerini yaşıyor.
Çözüm için, yerel yönetimler el ele vermesi gerek.
Küçük üreticiyi ve Kobileri desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacak. Olmaz diye bir şey yok. Sektörün alt yapısı hala burada…