05.10.2020, 14:02

Emirdağlılar baskın seçime izin vermedi!

Eskişehir’de 100 binden fazla Emirdağlı yaşıyor. Hal böyle olunca Emirdağlılar Vakfı ilgili gelişmeler, iddialar ve ne hikmetse sonu gelmeyen tartışmalar kamuoyunda ilgiyle takip ediliyor.

Son günlerde bu tartışmalar ciddi bir ivme kazandı.

16 Haziran 2019’da yapılan seçimden sonra göreve gelen yönetim rahat bir görev dönemi yaşayamadı. Zira seçimin hemen ardından seçimin iptali ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. İddiaların somut delillere dayanması ve mahkeme tarafından atanan bilirkişinin bu süreçte inceleme yapıyor olması bana göre yönetim kurulunu bir hayli huzursuz etti.

2,3 ay önce vakfın yönetiminde bazı çatırdamalar olduğunu ve geçtiğimiz Ramazan ayında vakfa çok emekleri dokunmuş bazı önemli isimlerin diğer yöneticilere tepki göstererek kendini pasif konuma çektiğini de duymuştuk.

Yine geçtiğimiz günlerde yönetim kurulunda yer alan bazı isimlerin topluca istifa ettiklerini ve istifa nedeniyle mevcut yönetimin görevden düşeceğini tahmin etmiştik.

En önemlisi ise dün yani 4 Ekim tarihine bir seçim kararı alınmıştı. Fakat bunun baskın bir seçim kararı olduğunu düşünen bazı üyeler mahkeme kararıyla yürütmeyi durdurdu. Yani planlanan seçim yapılamadı.

Ortada anlatması, anlaması ve öngörmesi gerçekten karışık ve zor görünen bir süreç var.

Mevcut Yönetim Göreve Devam Ediyor Ama!

Mevcut yönetim geçtiğimiz aylarda mali kongresini yaptı ve ibra oldu. 4 Ekim tarihinde de seçim kararı alarak son günlerde sıkıntılar yaşadıkları görevi devretmeyi düşünüyordu. Ancak seçimin mahkeme kararıyla iptal edilince göreve devam etmek zorunda kaldılar.

Üstelik geçtiğimiz günlerde 5,6 kişinin yönetimden istifa etmesi bir anlam ifade etmedi. Çünkü Vakıf tüzüğüne göre istifa eden yönetim kurulu üyelerinin yerine başkası seçiliyor ve yönetim görevden düşmeden görevine devam ediyor.

Ancak mahkeme tarafından denetim için bir müfettiş atanacak ve o incelemesi tamamlayıp kati karara varılıncaya kadar hiçbir yöneticinin tasarrufu olamayacak. Bu durumun en iyimser tahminle 12 Kasım’da çıkması beklenen karara göre netleşecek.

Bilirkişi Raporu İddiaları Doğruluyor!

2019’da yapılan seçimin iptali için yapılan başvuru ile ilgili bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu.

Rapor bugüne dek dile getirilen iddiaları doğrulayan nitelikte.

Raporda daha önce üyelikleri iptal edilen kişilerin üye listesinde yer aldığı, ölen ve kaydı silinen üyelerin hazirun listesinde bulunduğu, bu konuda yapılan itirazların divan tarafından dikkate alınmadığı belirtiliyor.

Yani seçimin iptaline karar verilmesi pek sürpriz olmaz.

Bu durumda mevcut yönetimin bugüne kadar aldığı her karar, yani 1 yılı aşkındır yaptığı her icraat, yeni üyelikler kısaca karar defterindeki her satır keemlenyekün (yok hükmünde) sayılacak.

Kartlar Yeniden Dağıtılıyor

Görünen o ki Emirdağlılar Vakfı ile ilgili yaşanan süreç daha çok su götürecek. Anladığım kadarıyla Emirdağ cephesi birkaç gruba ayrılmış ve temsilin kendileriyle güçleneceğini düşünüyor. Ancak mahkeme beklendiği gibi sonuçlanırsa işler belli ki eskisi gibi olamayacak. Çünkü hazirun listeleri, üye yapıları büyük oranda değişecek ve üyelerin içinde mevcut yönetimde yer alan isimlerin ağırlığı azalacak diye tahmin ediyorum. Bu durumda yapılacak olan genel kurul yeni bir yönetimin, daha önce aşina olmadığımız isimlerin zaferiyle taçlanabilir. Belki de tek adayla seçime dahi gerek kalmayacak bir süreçte izleyebiliriz.

belirtmeden geçemeyeceğim.

Eskişehir genelinde siyasetten, iş hayatına, oda ve sendikalardan bürokrasiye kadar her alanda Emirdağlı isimler var ve çok da başarılılar. Ancak başka mecralarda yakalanan bu başarı iş Vakfa geldiğinde bir türlü sağlanamıyor.

Vakıf sürekli tartışmaların, iddiaların, mahkemeye varan süreçlerin gölgesinde kalıyor.

Bildiğim kadarıyla vakfın mali bir getirisi yok. Aksine sorumlu yönetimin cebinden harcaması gereken ciddi bir rakam var. Üyelerden aidat akışının dahi yüzde 70 sağlanamadığını duyuyoruz. Yani veren değil alan bir yapıdan bahsedelim.

O zaman da insan acaba Vakfın bu kadar önemli olması, altında yatan cazibe nedir? Bu kadar kavga, kaos, tartışma gerekir mi diye 3 kere düşünüyor.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@