Büyük Türk düşünürü, mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre, vefatının 703’ncü yıldönümünde Eskişehir’de çeşitli etkinliklerle anılıyor.  

Sevgi, hoşgörü, sabır, saygı, cömertlik, gönül yapmak gibi büyük erdemlere sahip olan ve bu erdemleriyle yaşadığı yüzyıla ve sonrasına ışık tutarak yol gösteren “Bizim Yunus”, şiirleriyle Türkçenin gelişimine katkıda bulunurken, aynı zamanda şiirlerinde evrensel insani değerlerden oluşturduğu dil ile dünya barışı üzerine de bir felsefe inşa etmiştir. 

Her dönemim şairi olarak yaşayan ve yaşatılan Yunus Emre, bugün sadece doğduğu topraklar olan Eskişehir’de değil, Anadolu da ve dünyada saygı ve sevgiyle yad ediliyor.  

Her yıl olduğu gibi bu yılda Eskişehir Valiliği, Yunus Emre’yi anmak ve anlatmak için 6-11 Mayıs tarihlerini  “Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası” ilan etti. Yunus Emre, kabrinin bulunduğu Mihalıççık’ta dualarla anılırken,  Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası kapsamında çalıştay, sergi, konser, panel ve şiir dinletileri gerçekleştirilecek. 

*

Yunus Emre’yi anlamak ve anlatmak…

Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Yunus Emre’nin kabrinin bulunduğu Yunus Emre Mahallesi’ni müzeleri, atölyeleri, sosyal ve kültürel tesisleriyle yaşayan bir “Yunus Emre Köyü” yapmayı planladıklarından bahsetmiş. 

Çorum,  yılda 200 bine yakın insanın ziyaret ettiği Yunus Emre Külliyesi’nde ziyaretçi sayısını 1 milyona çıkartarak, Yunus Emre’yi önce Türk dünyasına sonra da dünyaya taşımak gibi hedefleri olduğunu ifade etmiş.  

Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi,  Yunus Emre Enstitüsü, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarınca her yıl yapılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. 

Mihalıççık Belediye Başkanı Çorum’un, Yunus Emre’de yaşayan bir köy oluşturma fikri için şehrin bütün bileşenleri destek olmalı ve Bizim Yunus sonraki nesiller için de yaşatılmaya devam etmelidir.