Varuna Gezgin kısa sürede Eskişehir’in markalarından biri olmayı başardı. Gezgin ve başarılı iş insanı Murat Fıçıcı’ya ait… Varuna Gezgin, 10’dan fazla şubesiyle Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veriyor.

Fıçıcı, çalışanlarıyla birlikte 150’den fazla ülkeyi gezdi… Hikayesi ilham ve cesaret verici…
Murat Fıçıcı, 1972 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Ataları, 1880’lerde Bulgaristan Deliorman’dan Eskişehir’e göçtü.
Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu… Öğretmenlik yapmaya başladı. İstanbul ve Eskişehir’de özel okullarda öğretmenlik yaptı.
Öğretmenlik yaparken tatillerde rotalar oluşturdu ve gezmeye başladı.
Güney Amerika’yı görmek isteyince para ve zaman olmadığını fark etti. Biriken parasıyla Doktorlar Caddesi’nde devredilen kafe buldu. Böylece işletmecilik hayatına girdi.
İlk sırt çantasına parası yetmedi. Yaz tatillerinde Bodrum’da otelde çalışarak aldı.
Üç bine yakın üniversite öğrencisini üstelik tüm masraflarını karşılayarak dünyayı gezdirdi. Bu öğrencilerin ilk pasaportlarını da Varuna Gezgin Kafe yani Murat Hoca çıkardı.
İlk kez uçağa binenler, yurt dışına ilk kez çıkanlar… Yeni tatlar, yeni kültürler tanıyanlar… Müthiş bir deneyim… Öğrencilerin hayatına müthiş bir katkı…
Varuna Gezgin büyüdü büyüdü ve Eskişehir’e sığmadı.
Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya derken 10-15 şubeye ulaştı.
Şimdi ülkenin her yerinden davetler almaya başladı. Varuna Gezgin açılsın diye…
Amaçları Kars, Van ve Diyarbakır’da şubeler açmak…
Varuna’ya gidenler bilir; her şubede yaklaşık 20-25 bin kitaplı kütüphane var. Yine kafeye gidenler “Pasaportu olanlara ilk içecekler bedava” yazısını da hatırlayacaktır.
Fıçıcı, pasaportun olmasına çok önem veriyor. Bunu ilk adım olarak görüyor. Nüfusa oranla pasaportu az olan ülkelerden biriyiz.
Elbette her şey çok güzel ilerlemiyor ama engelleri aşmayı biliyor Murat Hoca… Özellikle de ilk zamanlar, başlangıç anları…
Murat Fıçıcı, bir röportajında “Eskişehir’de ilk kafeyi açtığımızda bomboştu. Oturup, çay içip kendimiz servis yapıyorduk. Bir tane çalışanımız vardı, o da öğrenci bir arkadaşımızdı” diyor.
Şehrinizi, ülkenizi ve dünyayı gezin…
Yolunuz açık olsun…